katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 18.1.2002
Otázka:
Prosím,napiste mi proč někteří lidé přijímají na ruku,a proč je v kostelech svatostánek na boku?Myslím,že to Pána uráží.
Odpověď:
Už v prvotní církvi existovala praxe podávání na ruku. Ta byla ve středověku vytlačena podáváním do úst, ale dnes se znovu vrací. Je zcela legitimní.

Svatostánek je zvláštní a důstojné místo v kostele, ale není centrálním místem chrámu. V centru pozornosti má být oltář, tam se slaví bohoslužba. Svatostánek slouží k uchování proměněných hostií, aby mohly být přinášeny nemocným (to byl původní důvod, proč byly zřízeny v bazilikách schránky na eucharistii - tehdy pouze v sakritii), aby věřící mohli přistoupit ke sv. přijímání i tehdy, neslaví-li se mše, ale pouze bohoslužba slova. Zároveň je to místo k soukromé adoraci. Všeobecné pokyny k Římskému misálu (IGMR) doporučují, aby bylo místo k uchování Eucharistie ve zvláštní kapli vhodné k soukromé pobožnosti věřících. Svatostánek by neměl být na oltáři, kde se slaví mše. Pokud není v kostele vhodná kaple, může se jako svatostánek uzpůsobit např. boční otář tak, aby to bylo místo důstojné a vhodně vyzdobené.
PS: Zda "svatostánek na boku" Pána uráží, to vám bohužel nejsem schopen kompetentně a definitivně ani potvrdit, ani vyvrátit. Domnívám se však, že to urážkou není.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest