katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 24.1.2002
Otázka:
Srdečně vás zdravím.
Chtěla bych se vás zeptat na jednu věc týkající se mého hudebního působení ve farnosti. Jsem varhanice a vedu u nás scholu a dětský sbor.V tom problém není, ale když při mši sv. zpíváme a hrajeme, tak se musím hodně zaměřovat spíše na hudební duch.vložku než se soustředit a prožít si osobité setkání s Pánem. Myslíte si, že by bylo v tomto případě lepší, abych k přijímání nechodila, když se na eucharistii nedokáži dostatečně připravit?
Když jen hraji při mši sv. na varhany, tak je to jiné. Dokáži mši více prožít. Vím, že jsme každý dostali nějaký dar, proto tento dar přijímám a také rozdávám. Snažím se Pána oslavit a chválit Ho krásnou povznášející harmonií.
Předem vám děkuji.
Odpověď:
Ano, ano, dokonale Vám rozumím, také jsem kdysi hrával (jojoj, to už je let :-)). Chtěl bych k tomu jen poznamenat, že liturgie eucharistie je především společné slavení, kde každý má nějakou funci: kněz, jáhen, kostelník, ceremonář, ministrant, varhaník, zpěváci a "Boží lid" v lavicích. Žádný z nich tam není od toho, aby "zbožně naslouchal", ale aby vkládal do slavení svůj podíl, každý podle své funkce. Jiný úkol má kostelník, jiný ministrant atd. Bohoslužba by se bez těchto "služebníků" neobešla nebo by nebyla tak krásná. Proto není nutné se znepokojovat z toho, že chybí taková možnost soustředit se jako "ti v lavici". Ježíš pozval učedníky ke slavení, nikoli k meditování... Hodpodyňka, která obstarává hosty při slavnosti, tím není méněcenný účastník, naopak patří k nejdůležitějším. Proto se nemusíte bát přistoupit ke sv. přijímání, i když se zdánlivě nemůžete tak připravit, jako jiní. Ostatně, myslíte si, že "lid Boží laviční" je na tom se soustředěností lépe? Určitě ne vždy. Je-li Vaše "rozptýlenost" způsobena starostí o bohoslužbu, pak je bohoslužbou samou. Myslím, že při mši sv. je dostatek prostoru, kdy se i "služebníci" mohou usadit a poslouchat (bohoslužba slova) nebo kleknout a pozdravit příchozího Spasitele (proměňování). Předpokládá to, že je bohoslužba připravena dopředu a není improvizací na místě, kdy se ve volných chvílích domlouvá, co bude dál...
Člověk ovšem občas potřebuje vystoupit z koloběhu starostí a prožít bohoslužbu jinak, z jiného postu. Pokud máte možnost alespoň občas přeložit své břemeno na někoho jiného nebo se jinak uvolnit, pak toho využijte.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest