katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 31.1.2002
Otázka:
Mě by zajímalo židovství, pokud můžete odpovět:

1) kalendář, jak to s ním je, oni teď mají už rok 5800 nebo kolik;
2) jest-li dosud u nich začíná den večer před;
3) jest-li nebudou stavět nový chrám (prostředky na to jistě mají), nebylo by to ale v rozporu s proroctvími?
4) kdo je v právu v tom nekonečném konfliktu, jest-li Palestinci nebo Izraelité. Nepomohlo by tam oddělení obou národů jako třeba u nás, byli vystěhováni Němci?
5) někdy se píše "žid", jindy "Žid", asi to má gramatický důvod, že?
6) prý se před druhým příchodem Páně židé obrátí na křesťanství. Spěje k tomu už situace?
7) taky je slyšet o "židozednářství" - co to je?
Děkuji vám (za opsání encyklopedie).
Odpověď:
Ad 1) Zvláštnost židovského kalendáře je, že počítají dobu "od stvoření světa". Prostě vzali doslova počet pokolení vypisovaných v Bibli.

Ad 2) V židovském pojetí začíná skutečně den západem slunce. Ostatně, kde je dáno, že by začátkem dne měla být právě hluboká noc? Není naše počítání času "od půlnoci do půlnoci" jen pouhý konsenzus?

Ad 3) To nevím, zatím se k tomu nechystají, navíc je zde problém v tom, že na původním místě chrámu stojí Omarova mešita, a jinde chrám stavět nelze. :-( Osobně dosti pochybuji, že by muslimové chtěli zrealizovat podobný experiment jako se uskutečnil na jednom českém kostele a společně s mešitou opustili posvátné návrší.

Ad 4) Zde se budete muset zeptat zřejmě nějakého politologa, protože tomuto já vůbec nerozumím. Politika a ekonomika jsou dva obory, se kterými si rozhodně "netykám", tudíž se k nim ani nevyjadřuji.

Ad 5) Podle Pravidel českého pravopisu jsou příslušníci národa či státu "psáni" s velkým počátečním písmenem, zatímco příslušník náboženství malým. Máte-li tedy na mysli příslušníka vyvoleného národa, prokažte mu úctu i velkým písmenem, chcete-li mluvit o jeho vyznání, pište malé. Nicméně v tomto případě se většinou příslušnost k národu a náboženské přesvědčení kryjí: tedy Žid je většinou židem...

Ad 6) To je těžké posoudit, statistiky konvertovaných židů ke křesťanství bohužel nemám.

Ad 7) Židozednářství je něco (dle mého názoru) jako Jára Cimrman, ale bráno v negativním smyslu. Když už nevíme, na koho to svést, tak se řekne, že "za to můžou zednáři" nebo že "v tom určitě mají prsty židozednáři". U Židů se tím naráží na jejich schopnost podnikat a schopnost proniknout díky úspěšné ekonomice na rozhodující místa. Zednáři jsou zase natolik "tajemnou" organizací, že se jim dá klidně dávat za vinu vše.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest