katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 14.3.2002
Otázka:
Je dovoleno zkoušet (pokoušet) Boha? Mí příbuzní se před sňatkem dohodli (on nevěřící, ona věřící), že budou prosit Boha o dar víry. Dostane-li ji, Bůh existuje a budou žít jako věřící, nedostane-li, žádný Bůh není a budou žít ateisticky. Muž víru neobdržel, a tak žijí ve shodě se svou dohodou. Obávám se o věčnost té ženy. Je toto možné, dávat Bohu ultimáta?
Odpověď:
Prosit o dar víry je zajisté velmi dobrá věc, ale podmiňovat ho zavání manipulací. Víra není něco, co by na člověka spadlo "shůry", kde by ani nemusel hnout prstem. Víra je lidskou odpovědí na Boží dotek. Ovšem ani ten si nelze vynutit jako vzdorovité dítě: "Jestli mi to nedáš, tak tě už nebudu mít rád..." Člověk by se měl chránit toho, aby s Boha udělal jen hříčku svých přání. Pak ještě samozřejmě záleží na vnitřním postoji žadatele: jestli má vůbec chuť věřit, jestli po tom skutečně touží. A dávat ultimáta, no nevím, zda je to v naší moci, domnívám se, že ne.
Náboženský život není záležitostí dohody (dohodneme se, zda budeme chodit do kostela, zda budeme vychovávat děti ve víře,...). Bohužel to člověk často slyší. Jako by bylo i v naší kompetenci rozhodnou, zda Bůh existuje či ne. Pokud člověk přijme, že existuje, pak se podle této víry odvíjí i jeho život. Pokud byl jednou pokřtěn, pak je jeho svobodná volba "proti Bohu" dosti závažné převrácení hodnot. Netroufám si posoudit to, jaký důsledek to pro člověka má. Do lidského srce vidí jen On a Jemu patří poslední slovo.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest