katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 27.2.2002
Otázka:
Dobrý den, zajímalo by mě co znamená komplentativní/konplentativní (nevím jak se to přesně píše). Vím, že jsou komplentativní řády, ale slyšela jsem to i v jiné souvislosti. Děkuji Jana
Odpověď:
Přesně se to píše kontemplativní. Slovo kontemplace se dá zjednodušeně a nejobecněji vyložit jako rozjímání, čili prodlévání člověka v Boží přítomnosti. Etymologicky tento výraz znamená "s velkým obdivem a uvažováním dlouho hledět". Jedná se tedy o vyšší stupeň niterné modlitby, která už je beze slov a vyjadřuje bytostné přimknutí se k Bohu.
Často se používá spojení "kontemplativní řády". Jsou to ty, jejichž prvořadým úkolem je věnovat se intenzivně modlitbě a rozjímání, narozdíl od činných řádů, které své poslání realizují např. v charitní službě člověku.

Obsáhlé pojednání o kontemplaci a vším, co s tímto pojmem souvisí, najdete v:
Stefano di Fiores a Tullo Goffi, Slovník spirituality, Karmelitánské nakladatelství 1999, str. 404-414.
Jinak pro základní orientaci v pojmech souvisejících s křesťanstvím doporučuji slovník Křesťanství A-Z, např. v on-line verzi.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest