katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 11.3.2002
Otázka:
Jsem rad, ze jsem objevil tuto sekci, a budu sem asi chodit pravidelneji. Mel bych jeden dotaz, ktery se tyka "temneho stredoveku". Temny stredovek - krizove vypravy, inkvizice, prodavani odpustku - jsou dnes stale pro mnohe lidi dukazem zla cirkve, nebo dokonce obecne krestanstvi. Abych nezdrzoval, muj dotaz je asi tento : co by mel krestan o techto vecech vedet a hlavne jaky k tomu zaujimat postoj ? Co z toho, co se o tom vsem pise, je a neni pravda ? A hlavne, jak se k inkvizici oficialne stavi kat. cirkev dnes ? Jak reagovat na vytky ? Kdyz jsem se na tyto veci kolegu katoliku zeptal - pokud jsem se odvazil - vetsinou se mi nedostalo kloudne odpovedi popr. ze se jednalo o slabosti konkretnich lidi, a ze v tom je treba rozlisovat. Ani tato odpoved pro me neni prilis uspokojujici. Chtel bych v tom mit konecne jasno a tedy predem moc dekuji za odpoved.
Odpověď:
V prvé řadě je dobré si prostudovat dějiny církve. Doporučuji "klasiku": August Franzen, Malé církevní dějiny, Zvon 1994 nebo nedávno vydanou knihu: Radomír Malý, Církevní dějiny, MCM 2001. Ono je totiž velmi důležité znát skutečná fakta, nikoli to, co se kdysi pod vlivem komunistické propagandy učilo v dějepisech.
Co se týče inkvizice, podívejte se aspoň na tento článek doc. Radomíra Malého, historika na teolog. fakulty JCU. Já jsem v době minulé nežil, a tak mi nezbývá nic jiného, než věřit historikům. :-)
Co se týká současnosti, v roce 1998 se konalo v Římě sympozium pod vedením kardinála Rogera Etchegaraye, které se inkvizicí a jejím posouzením zabývalo. Text referátů bych možná někde doma našel, ale jen v "papírové podobě". Jedná se asi o "stovku" stánek, ale přiznám se, že jsem to ani celé nečetl, není to má "parketa".
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest