katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 15.2.2002
Otázka:
Zajímal by mě nějaký oficiálnější postoj kat. církve vůči rockové hudbě. Občas slyším nebo čtu (v
křesťanských časopisech) varování před rockovou hudbou s tím, že se - nadneseně řečeno - jedná o
dílo ďáblovo. Ač nepopírám, že např. existují skupiny (aniž bych jmenoval konkrétně) které skutečně satana
vyznávají a i jejich tvorba tomu odpovídá, nebo že život rockových muzikantů je často "všelijaký", není to spíše tak, že rocková hudba je víceméně hudba jako každá
jiná, akorát že je v tomto směru často zneužívaná ? Neměl by člověk spíše uvážit co
poslouchat a čemu se raději vyhnout a ne odepsat rock jako takový ? (pozn. sám mám rock velmi rád a hraju
ve - víceméně - rockové kapele)
Odpověď:
Tak tady Vám asi neporadím. Jednak neznám žádný oficiální výrok církevní autority k tomuto tématu (nakonec přece není nutné, aby se církev ke všemu vyjadřovala, snad není třeba církevního schválení k tomu, abychom prali v Arielu nebo Colonu - tedy když pomineme tu - s odpuštěním - pitomou reklamu z kláštera), jednak se v oblasti tohoto "hudebního" stylu vůbec neorientuji. Ale domnívám se, že samotná hudba nemusí být "dílo ďáblovo", protože stvořené věci bývají většinou dobré či mravně nelišné, hříchem se stává jejich zneužití. Takže jak píšete, člověk musí dobře rozlišovat, co je pod rouškou pseudoumění (hudby) "vtloukáno" posluchači do hlavy, že rytmus a agresivní zvuky těžce ovlivňují psychiku a podvědomí atd.
Vzhledem k tomu, že rozhodně nepatřím mezi příznivce rockové hudby (spíše naopak), nejsem asi vhodná osoba na posuzování, protože jen těžko budu nestranný. :-) Mně tady něco chybí: hloubka, duch, myšlenka, krása - prostě to, co dělá umění uměním... A proto rock ani neposlouchám, ani nepropaguji. Mými favority jsou Bach, Dvořák, Čajkovskij, Bruckner, Rachmaninov, Brahms, Händel, Chopin..., a když moderna, tak jedině Pärt. :-)
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest