katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 17.4.2002
Otázka:
Dobry den, pri modlitbe Krizove cesty se zminuje sv. Veronika, v Bibli o ni ale zminka neni. Z jakych pramenu bylo cerpano pri sestavovani Krizove cesty? Jake jsou doklady o existenci Veroniky? Jak to s ni vlastne je? Dekuji za odpoved.
Odpověď:
O ženě jménem Veronika se evangelia skutečně nezmiňují. V západní latinské tradici exitují legendická vyprávění, která zmiňují ženu vystoupivší ze zástupu a usušivší Kristovu tvář rouškou (srv. např. Legenda aurea). Údajná Veroničina rouška s obrazem trpícího Spasitele pak byla přechovávána jako relikvie v Římě od poč. 8. stol., ovšem v řimském martyrologiu (seznamu světců) o ní není ani zmínka. Východní tradice spojuje Veroniku s ženou uzdravenou Ježíšem z krvotoku (Mt 9,20).
Co se týče autenticity existence dotyčené ženy, nemáme dost průkazných svědectví. Je dost možné že jde o symbolickou postavu (ostatně i další zastavení Křížové cesty mají symbolický, nikoli historický charakter). Jméno Veronika totiž znamená opravdový obraz.
Ale nebojte se, že Vaše patronka neexistuje. V dějinách církve je totiž více kanonizovaných Veronik. :-)
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest