katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 28.5.2002
Otázka:
Je hmota trvalá ? (neříkám věčná) Tzn. pomine jednou (snad bych mohl poukázat na "nebe a země pominou") ? Jestliže ano, velmi rád bych se zeptal na to, proč byla vlastně stvořena. Jistě, řeknete, že to vše bylo stvořeno pro člověka a pro realizaci Božího plánu, plánu Božího obrazu, tedy člověka (pro kterého bylo toto vše stvořeno), plánu lásky a svobody. Ale nemohlo toto vše být realizováno v tzv. "ryze duchovním" světě, kde by žádná hmota neexistovala, nebylo by jí potřeba ? Jestliže ne, proč ? A nebojte se o podrobnou, detailní odpověď :)
Odpověď:
Na důvod, proč byla stvořena hmota a svět, Vám nikdo kromě samotného Boha odpověď nedá. Písmo se nezabývá otázkami typu proč a jak? - ty jsou charakteristické pro západního myšlení, ale odpovídá na otázku co mám dělat nebo co to pro mě znamená? Možná, kdyby vyvoleným národem byli Řekové, tak by se snad tato otázka v Písmu objevila, ale Bůh si vybral Semity. A proč právě je, na to se budete muset zeptat přímo Jeho. :-)
Bůh mohl udělat to, co chce, pokud by se rozhodl, že se vše bude odehrávat v duchovním světě andělů, bylo by to jeho svobodné rozhodnutí. Rozhodl se takto a není důvod, aby své rozhodnutí člověku zdůvodňoval. Nakonec, kdyby se tak nerozhodl, otázky tohoto typu by zřejmě neexistovaly.
Omlouvám se, ale detailní odpověď na tuto otázku rozpracovávat nebudu. Není to můj úkol zde na těchto stránkách a osobně to pokládám za ztrátu času. Smyslem a úkolem teologie (podle mého názoru) není klást a odpovídat hypotetické otázky, ale snažit se zprostředkovat člověku cestu ke spáse.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest