katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 15.4.2002
Otázka:
Prosim o informacie o svatej Filomene, v kat.kalendari ma sviatok Radovan o akeho svateho sa jedna.
Prosim poradte. Dakujem
Odpověď:
V r. 1802 byly v Priscilliných katakombách nalezeny kosti dospívající dívky. Archeologové tehdy prohlásili, že se jedná o ostatky mučednice z raných dob křesťanství jménem Filoména. V r.1805 byly tyto ostatky předány faráři v Mugnanu u Neapole, který je uložil ve svém kostele. Krátce nato se prudce rozvinul kult této neznámé mučednice a jejímu vlivu byly připisovány četné zázraky. Při popularizaci tohoto kultu sehrál určitou úlohu sv. Jan Křtitel Vianney. Zakrátko vznikla smyšlená pověst o Filoménině mučednictví, poutě do Mugnana se zmnohonásobily a byly zakládány kostely jí zasvěcené. Na mnohých místech byl slaven její svátek 11. 8. Počátkem 20. stol. vznikly velké pochybnosti o autentičnosti ostatků a o existenci této mučednice vůbec. V r. 1961 bylo její jméno vypuštěno z kalendáře.

Podle: D. Attwater, Slovník svatých, Jena 1993, str. 136
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest