katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 1.5.2002
Otázka:
Židé uctívají stejného Boha-Otce jako křesťané, ve své historii však mnoho klidných období izraelský národ neměl a příliš podpory z křesťanské strany nepocítil. I dnes je situace ve Svaté zemi velmi napjatá a pro mnoho lidí nepřehledná - existuje nějaká znatelná oficiální aktivita katolické církve k urovnání vztahů v této oblasti? Jak mají křesťané pohlížet na tamní konflikt? V souvislosti s událostmi 11.9.01 zahájily USA otevřenou válku proti terorismu, konkrétně proti Afgánistánu, víceméně se souhlasem "zbytku světa" - i z Izraele slyšíme zprávy o teroristických útocích proti civilnímu obyvatelstvu, ale v tomto případě se světové mocnosti ohrazují proti odvetným akcím Izraele - jak na oba konflikty ve srovnání pohlíží církev?
Odpověď:
Církev se modlí za pokoj ve Svaté zemi a utišení všech bojů i v Afganistánu. Samozřejmě útoky neschvaluje. Je samozřejmě velmi těžké do situace nějak vstupovat zvenčí, hodnotit atd. Církev se vyslovila na začátku, že vojenská akce, která by vedla k ohrožení obyvatelstva, není morálně v pořádku. Nejsem politolog ani historik, proto tuto oblast nijak více nekomentuji a prognózy či návody řešení nechávám zkušenějším odborníkům. Ale domnívám se, že tam, kde jsou potlačována lidská práva na obou stranách, je těžko rozhodnout, kdo je vlastně v právu. Řešením, dle mého skromného laického názoru, není přidat se postojem na tu či onu stranu, ale spíše modlitba za vyřešení nelehké situace.
Pokud jsou nějaké aktuální komentáře k této situace z pohledu Vatikánu a představitelů církve, najdete je na http://tisk.cirkev.cz/art/ nebo ve zpravodajství magazínu Christnet.cz.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest