katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 3.5.2002
Otázka:
Slyšela jsem, že jsou hříchy, od kerých může dát rozhřešení pouze biskup a od některých pouze papež. Prosila bych o bližší informaci, neboť se mi zatím nepodařilo nikde najít nějaký seznam, z kterého by toto bylo jasné. Prý dokonce v letošním roce mělo dojít k nějakému zpřísnění ohledně účasti katolíků na Bohoslužbách jiných církví. Děkuji za objasnění této otázky. Velmi mě to zajímá, protože můj partner není katolík, ale je členem církve Československé husitské.
Odpověď:
Dovolil bych si to trošku zpřesnit. Nejde o samotné rozhřešení hříchů, ale jde spíše o to, že v důsledku spáchání určitého hříšného skutku člověk může upadnou do církevního trestu (interdikt nebo exkomunikace), ve kterém nemůže přijímat svátosti. Proto je třeba tento trest před samotným rozhřešením s člověka sejnout. V některé případy jsou vyhrazeny pouze papeži, jiné spadají do kompetence biskupa nebo jím pověřeného zpovědníka. Takový seznam trestů a kompetence snímání máme na našich stránkách už delší dobu, a to zde.
Ve druhé části otázky se ptáte účast katolíků na bohoslužbách jíných církví. Bohužel netuším, co a jaká účast na bohoslužbě Vás speciálně zajímá, proto Vám nedám konkrétní odpověď. Nevzpomínám si také na žádný dokument poslední doby, který by tuto oblast zvlášť upravoval či zpřísňoval. Účast katolíků na nekatolických bohoslužbách upravuje Direktář k provádění ekumenických principů a norem. Doporučuji k prostudování zvláště č. 102-142. Tento direktář připravila Papežská rada pro jednotu křesťanů 25. 3. 1993, u nás jej vydal sekretariát České biskupské konference r. 1995. Je k nahlédnutí prakticky na každé faře.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest