katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 7.5.2002
Otázka:
Dobrý den! Rád bych se zeptal, zda je možné si myslet o žijícím člověku, že je svatý. Pokud ano, za jakých podmínek? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Ano, dá. Pojem "svatý" totiž není tak jednoznačný. "Svatý" se používá v NZ jako synonymum vykoupených křesťanů (Kol 3,12; Žid 3,1;...). Samozřejmě se tím nemyslí svatost ve smyslu morální dokonalosti, která přísluší pouze Bohu.
Chceme-li použít výraz svatý jako morální klasifikaci, pak lze říci, že člověk dosahuje jen určitého stupně morální dokonalosti života, tedy se pouze blíží svatosti Boha.
Nakonec se dá mluvit o svatosti jako o protikladu profánosti. Tedy svatý je ten, kdo "patří Svatému=Bohu".
Z formulace Vašeho dotazu se domnívám, že vám jde o "svatost" jako způsob označení kanonizovaného člověka. Zde bych chtěl poznamenat jen to, že o osobní svatost člověk bojuje do konce svého života, tedy bylo by ošemetné předbíhat sled událostí. Na druhé straně máme v životopisech často zmínky o tom, že dotyčný světec zemřel "v pověsti svatosti". To je samozřejmě naše lidské kriterium, konečný soud patří Bohu.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest