katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 13.5.2002
Otázka:
Je měsíc květen, v římskokatolických kostelech se většinou konají tzv. májové pobožnosti a při nich se většinou zpívají tzv. loretánské litanie. Nevím jak vám, ale mně se zdají příliš jednostranně zaměřené (samé teologické tituly, příliš konsolidační role P. M. nebo zase na druhé straně příliš triumfalistické pojetí ap.), chybí mi v nich více akce, která je přirozeným vyústěním kontemplace (např. invokace "bojovnice za práva nenarozených", "bojovnice za práva chudých") a dále pak více přátelské hledisko (např. invokace "Maria, přítelkyně") a hledisko "lidem blíž" (např. invokace "Maria, sestro ve víře"). Co si o tom myslíte osobně (!!!) vy sám! Má smysl odhrkávat něco, co nekonvenuje s mou cestou duchovního života?
Odpověď:
Pokud se jedná o výslovně můj názor, mně znění loretánských litanií nijak neodrazuje. Tituly používané v jednotlivých invokacích pocházejí z pokladu církevní tradice, jak byla Boží Matka od těch nejstarších dob titulována jak církevními otci, tak ve výrocích koncilů. Chápu, že třeba současnému člověku, který nezná dějiny mariologie a mariánských titulů, tyto invokace připadají nesrozumitelné a nijak ho neoslovují. Na druhé straně ale existuje literatura, která jednotlivé invokace vysvětluje (např. Tomáš J. Bahounek, Loretánské meditace, Brněnské Angelicum 2001).
Ovšem loretánské litanie nejsou jedinou mariánskou modlitbou invokací. Existuje jich více. Doporučuji knihu Martina Weise Mariánské zrcadlo, (Katolický týdeník, Praha 2002), ve které najdete jednak vývoj mariánské úcty, jednotlivé mariánské modlitby a jejich vysvětlení, ale také několik dalších litanií. Takže další varianty jsou k dispozici (nemluvě o tzv. "bavorských" litaniích).
Také bych se nebránil tvůrčí iniciativě. Můžete si vytvořit vlastní znění litanií k soukromé mariánské pobožnosti. Pokud by se ale text měl používat veřejně, je nutné schválení diecézního biskupa. Takže, pokud máte nápady, neváhejte a tvořte! Určitě tím můžete spoustě lidí prospět.
Na závěr bych chtěl připojit odkaz na časopis AMEN, zvláště na číslo 5/98, které je věnováno mariánské tematice.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest