katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 10.5.2002
Otázka:
Chvála Kristu! Četl jsem, že když při koncelebrované mši svaté koncelebrující kněz neříká slova proměňování (slyšitelně), je jeho koncelebrace neplatná. Prý to potvrdila i Jeho Svatost papež Pius XII. Zajímá mě, jestli by pak byla mše svatá neplatná, nebo jestli jenom onen kněz neproměňoval platně a ostatní ano. Máme pak před sebou Pána Ježíše, nebo jen chleba a víno?
Odpověď:
Pokud alespoň jeden z celebrantů proměňoval platně, je samozřejmě eucharistie platná. Vyjádření Pia XII. a kongregace k Dubium de valida concelebratione z r. 1957 zní: Ex institutione Christi ille solus valide celebrat, qui verba consecratoria pronuntiat (AAS 49 [1957], str. 370). Z toho plyne, že se jedná o právní platnost koncelebrace kněží - jestliže neříká konsekrační slova, neslaví mši sv., čili nekoncelebruje. Ostatní slaví bohoslužbu platně, způsoby jsou také platně proměněny. Jedná se ovšem pouze o právní normu v západní církvi.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest