katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 15.5.2002
Otázka:
Hříšníkovi, tedy člověku bez milosti posvěcující, je leccos odepřeno. Někde jsem slyšela, že "jeho modlitba nemá smysl". Myslím ale, že se často může onen člověk k Bohu obracet daleko intenzívněji než v dobách relativního klidu. Třeba také tím, že prosí o sílu překonat svou slabost a zkoncovat se svojí hříšností. Jeho modlitba přeci můsí mít smysl, když prosí za dobro pro druhé i pro sebe, když chválí Boha, i když proti tomu stojí námitka, že Boha uráží setrváním v hříchu....
Předem děkuji za vysvětlení.
Odpověď:
Každá modlitba MÁ!!! smysl. I modlitba hříšníka - nebo snad právě jeho, protože kdo z nás o sobě může říct, že je bez hříchu. Přesně jak píšete, člověk modlitbu potřebuje, protože modlitba je vlastně výrazem vztahu mezi člověkem a Bohem. A prostřednictvím prosby (modlitby) o Boží milosrdenství jsou nám odpuštěny hříchy.
Hřích samozřejmě poznamenává a zatěžuje vztah člověk-Bůh. Na druhé straně vědomí hříchu nás může přivádět k intenzivnějšímu vztahu s Bohem. Domnívám se, že důležitým rozlišujícím postojem je pokora. Člověk-hříšník si může být vědom své malosti a slabosti - to je postoj, který k Bohu přibližuje. Na druhé straně se však může hříšník postavit vůči Bohu s pýchou, která jej vzdaluje.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest