katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 26.3.2001
Otázka:
V mém okolí došlo v poslední době k několika úmrtím. Moje příbuzná označuje podobné události osudem. Nevím, jak na to reagovat. Vím, že nám Bůh dal svobodnou vůli, ale jak může člověk svobodně rozhodnout o dopravní nehodě, kterou nezavinil? Nakolik je člověku určeno např. jakou smrtí zemře? Ještě bych měla jeden dotaz. Moje spolubydlící na kolejích studuje horoskopy a přesvědčuje mě o tom, že slouží k lepšímu sebepoznání člověka. Myslím si, že člověk nemá právo vědět, co ho čeká, i když jsou někteří lidé schopni to určit. Ale v tomto případě jsem nebyla schopna odpovědět. Je možno horoskop použít k našemu sebepoznání? Děkuji za odpověď!
Odpověď:
1) K otázce osudu: Osud je v lidové mluvě něco jako bezpříčinná souvislost, která se vymyká pochopení. V mytologii byl osud (fatum) často personifikován jako osoba, která řídí náš život bez našeho přičinění a člověk proti němu nic nezmůže. Je to v podstatě mytologická projekce jedné oblasti lidského života. V životě se setkáme s jevy, které jsou zcela pod naší kontrolou jako důsledek našeho svobodného rozhodnutí. Pak je ale oblast, kde jsme ovlivněni situací, kterou jsme sami nezpůsobili, do které jsme prostě vsazeni. Tato oblast je nazývána právě osudem - fatum. V této situaci je zbytečné ptát se proč, je zapotřebí se k ní nějak postavit. Definitivně rozhodující pro náš život není to, co je nám dáno, ale to, co je projevem našeho svobodného rozhodnutí. Nikde není předem napsáno, co všechno nás v životě čeká a jakou smrtí člověk zemře - nemá proto smysl po tom pátrat, spíše se máme starat o to, aby naše rozhodnutí byla správná a smrt byla radostným setkáním s Bohem.
2) K otázce horoskopů: myslet si, že vyčteme budoucnost z postavení kosmických těles, je nesmysl. Jak jsem už napsal, naše rozhodující budoucnost spočívá na svobodné a zodpovědné volbě člověka - z toho budeme souzeni. Horoskopy nebo různé typy věštění spíš než s empirickou budoucností pracují s psychikou člověka, a tak mohou podvědomě naručit svobodu rozhodování. Pokud člověku se slabší povahou řeknete, že do týdne zemře, tak každý den pro něj může být stále větší a větší psychickou zátěží, že si lze přivodit i infarkt. Toto je trochu přehnaný příklad, ale nějak tak to funguje. Na druhé straně existuje i spojení s mocí Zla - a tady rozhodně musíme dát ruce pryč.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest