katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 25.9.2002
Otázka:
Chapu, ze katolicka cirkev je proti potratum, ale proc je proti antikoncepci? Pokud je sex podle vetsiny knezi pouze na plodeni deti, tak je timto tvrzenim clovek degradovan na pouhe zvire, protoze jen zvirata soulozi, kdyz chteji potomky. Jindy ne.
Odpověď:
Bohužel neznám tak dobře jako Vy většinu kněží (znám ty z naší diecéze, a to ještě ne všechny, o otázce antikoncepce jsem však s nimi nemluvil), tudíž nemohu potvrdit Vaši zkušenost degradace člověka na pouhé zvíře v otázce plození. Kromě toho se nedomnívám, že "zvířata souloží, když chtějí potomky". V biologii nám bylo řečeno, že u zvířat je to záležitost přirozeného pudu, nikoli vůle a volního rozhodování, natož pak plánování. O vůli a chtění se mluvilo pouze u člověka. Ale je to přece jen nějaký ten pátek zpět, takže je možné, že věda mezitím pokročila...
Zřejmě nespadám do okruhu "většiny kněží", protože se nedomnívám, že by lidská sexualita měla jako jediný cíl plození potomstva. Nakonec i učitelský úřad církve mluví od dvou cílech sexuality: prokreace (plození) a společenství muže a ženy. Tyto dva cíle není možné od sebe jednoduše oddělovat či uznávat pouze jeden z nich. Pokud by se vyzdvihla prokreace a zásadně vyloučila důležitost společenství manželů, pak by to samozřejmě bylo něco napřirozeného. U zvířat je většinou sexuální aktivita vázána na určité období, u člověka je aktivní stále. To by znamenalo buď neustálé plození nebo celou dobu fertility nebo nepřirozené omezení sexuálního styku pouze na připad zplození potomka. Obojí je nesmysl.
Na druhé straně potlačení prokreace a redukování sexuality na prostředek společenství muže a ženy (nebo přesněji na smyslový pocitek) znamená v důsledku pohrdání sexualitou jako Božím darem ve stvořitelském plánu. Ano, manželé právě ve schopnosti plodit děti dostávají od Boha možnost podílet se na stvoření. Dát život tam, kde není, je Boží schopnost, člověk (a nakonec všechny živé organizmy) jsou tímto vtaženi do tvoření vesmíru. Zásadní odmítání tohoto daru je i odmítáním či pohrdáním Dárcem.

Záměrně jsem uvedl extrémní pozice, které se ale většinou v křesťanských rodinách neobjevují.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest