katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 2.10.2002
Otázka:
Vazeni, chtela bych se zeptat, jak je to s moznosti pristupovat ke svatostem v pripade, kdy bylo manzelstvi uzavreno na urade. Kolegyne, za kterou prosim o vase vyjadreni,pred svatbou pristupovala ke svatostem pravidelne. Snatek byl uzavren na urade pred 35 lety. Jeji pritelkyne ji rekla, ze za techto podminek v zadnem pripade nesmi pristoupit se sv.prijimani.
Ja sama ji nedokazu poradit, jen tolik, at se poradi se svym knezem. Jenze ..... Kolegyne ma pocit, ze ji cirkev odstrkuje. Mse sv. se pravidelne ucastni, moc rada by vsak pristoupila i ke svatostem (po hodne dlouhe dobe).
Je to mozne?
Neverim, ze by do konce zivota nemohla pristopit ke svatosti smireni a sv.prijimani. Dekuji za odpoved.
Odpověď:
Podobná situace není v současné době řídkým jevem, když řada lidí nenašla za totality odvahu uzavřít svatbu v kostele.
Krátké zamyšlení nad svátostmi nás přivede do jiné polohy. Podívejte, takzvaný církevní sňatek je svátost. Pro katolíky je to právo a povinnost. Ona nechtěla nechat Krista působit ve svém manželství? Odmítla svátost a žije v církevně neplatném svazku. Ke Kristu má však cestu vždy otevřenou skrze svátost smíření, ale je třeba dát do pořádku svůj vztah. Překážkou by byl stav hříchu nebo pokušení. Proto ji správně radíte zpovědníka, aby vše napravila. Kdyby by snad nechtěla uznat chybu, odmítá další svátost. My si svátosti nevybíráme jak chceme, milost dává Bůh. Touží-li se mu přiblížit, pozná před ním svoji hříšnost. Nelze si však namlouvat: "Já jsem dobře a všichni jsou špatně." Když Kristus svěřil svátosti své církvi, chtěl, aby je opatrovala. Proto ji kněz nemůže podat Eucharistii; nemůže předstírat její spojení s Kristem, vždyť se ho vzdala.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest