katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 8.10.2002
Otázka:
Jak mám uskutečnit generální zpověď a kdy? Mám vyznávat hříchy, které jsem již vyznával? Když jsem dříve provedl jakýsi skutek, který byl špatný, ale poznání, že to byl hřích jsem obdržel až nyní; mám to vyznávat v generální zpovědi? Neboli: co mám vyznat v generální zpovědi. Slyšel jsem názor dvou kněží a každý říkal něci jiného. Jeden z nich generální zpověď nepovažuje za důležitou.Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Generální svátost smíření zahrnuje delší časové období. Frázovitě jde o tlustou čáru za minulostí. Obvykle se koná při velkých životních událostech jako je vstup do manželství, do řehole a podobně. Hodnotí se v ní náš dosavadní život a snažíme se v sobě prohloubit ducha pokání. Je vhodné zahrnout ji do duchovních cvičení nebo se domluvit s knězem na nějakém setkání. A při ní dochází také k opakovanému vyznání (již odpuštěných) chyb; stačí si však připomenout některé hlavní hříchy a litovat jich znovu jako by byly přítomné. Jiná věc je vyznání zatajených hříchů. V tom případě má generální zpověď zahrnout celé období, kdy člověk jen vyznání předstíral. Vynechat úmyslně těžký hřích činí totiž svátost odpuštění neplatnou. Při zapomenutí nějakého skutku ho však stačí vyznat při následující svátosti smíření. Sem patří také váš případ: pokud jste o něčem neměl vědomí, že určitý skutek je špatný, nedošlo k těžkému porušení Božího zákona a tím samozřejmě nemohlo být požadováno vyznání. Když toho dnes litujete, můžete to v touze po obrácení vyznat a podle možnosti napravit. Jinak se řiďte radami svého duchovního vůdce. Není nutné vykonat si generální zpověď, jestli se např. pravidelně měsíčně zpovídáte, jenom kvůli tomu, že je vám právě 18.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest