katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 20.9.2002
Otázka:
Zajímalo by mě, jestli existuje případ, kdy zabití člověka není hřích (sebeobrana; záchrana života či životů jiných lidí; ve válce při obraně vlasti;...)? Nebo výjimky neexistují? Děkuji za vaše úžasné stránky.
Odpověď:
Ano, v uvedených případech (nutná a přiměřená obrana, ochrana životů druhých, obranná válka) není zabití člověka hříchem. Podrobně o tom mluví Katechismus 2258-2330. Jde o vyjímečné situace, kdy úmyslem není vraždit, ale zachovat si život.
Máme přirozené právo chránit sami sebe a církev je nikomu neupírá. Navíc u policisty může jít dokonce o povinnost. Jen bych chtěl připomenout, že středověcí vojáci i po obranné bitvě konali kající skutky. Dnes se však do nezbytné brany nezahrnuje trest smrti. Před vrahy jsou současná vězení dostatečnou ochranou. Jinak kdyby vám hrozilo třeba znásilnění, braňte se!
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest