katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 25.9.2002
Otázka:
Zacali jsme v ZSV probirat uvod do filozofie a jedna z prvnich otazek, ktere jsme resili, bylo to, zda je buh vsemohouci. A dosli jsme prostou logikou (a chytra knizka nam to potvrdila), ze buh vsemohouci byt nemuze. Z jednoducheho duvodu. Otazka, kterou jsme to overovali, zni: Muze buh stvorit kamen, ktery neunese? A odpoved je jasna.. Pripustime li, ze takovy kamen stvori neboli "utvori se " slabym, pak ho zvednout nemuze. tudiz neni vsemohouci. Tak jak to teda je?
Odpověď:
Dokažte mi, že Bůh zvedá kameny! Pak vám dokáži, že je všemohoucí. Tento "důkaz" je pouze variací: "Může Bůh udělat kulatý čtverec?" Ale použít ho v logice by bylo poněkud okaté. Nejsem žádný filosof, ale jaké používáte axiomy? Že Bůh tvoří z ničeho (nehmotného) nekonečně těžkou hmotu? Že manipuluje Bůh s hmotou? Že je něco těžší než nehmotný Bůh?
Prozradím vám mnohem hrozivější tajemství: Bůh neexistuje! Nemůže existovat! Teď vám to dokáži: Bůh by přece nestvořil ateistu, který by popřel jeho existenci! Představte si vesmír (stačí konečný): množství galaxií, sluneční soustavu, planetu Zemi, na ní človíček s kilogramem mozku vidící 20 metrů před sebe - jak vysoké IQ musí mít váš učitel, že dokáže Bohu upřít jeho vlastnost?! Pokud pod pojmem Bůh rozumíme Absolutní Existenci, pak k němu patří i všemohoucnost. Každý pisálek to může popírat, když místo logiky použije dialektiku. Já věřím v Boha, který stvořil zmiňovaný vesmír, vtělil se, vstal z mrtých a je všemohoucí.

Podobnou otázka s diskusí najdete zde.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest