katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 11.10.2002
Otázka:
Zajímaly by mě památky na Kristovo umučení, které se dochovaly různě po světě. Tak třeba vím o Turinském plátnu, o Roušce z Ovieda, o hřebíku z kříže, který je v Římě v bazilice sv. Kříže... A to je všechno? Nedávno jsem četl, že byla nalezena Pilátova tabulka INRI. Existuje nějaký seznam těch památek včetně mučicích nástrojů, které souvisí s umučením Pána?
Odpověď:
Vytvořit seznam památek života a utrpení Ježíše Krista je komplikované. Některé pouze připomínají události jeho života, jiné jsou skutečnými pozůstatky. Ani Apoštolský stolec není od toho, aby stanovoval autentičnost relikvií. Připomeňme tu již diskutovanou svatou Filoménu, jejíž kult vytvořili archeologové, ačkoliv neexistovala. Další věc je, že podobný seznam by zkracoval zub času. Ohledně utrpení a zubu: ve francouzkém klášteře svatého Medarda v Soissons je uctíván mléčný zub devítiletého Ježíška. Kdesi dokonce i jeho předkožka. Dále se po světě uchovává množství trnů z potupné koruny, posvěcených kontaktem s originálem a rovněž hřeby, do kterých byl zakován kousek hřebu z kříže. Tento způsob rozšiřování zavedla už svatá Helena. Kousek hřebu měl její syn Konstantiv v přilbici, další je v železné langobardské koruně atd. Kopí bylo uchováváno v soukromé kapli francouzkých králů, Veroničina rouška ve svatopetrské bazilice (staletí se nevystavuje, vzala za své buď látka nebo pravost). Ostatky či spíše kousíčky kříže jsou v mnoha kostelích, možné je spatřit v postní době. K rozjímavé modlitbě je v kapli baziliky Svatého Kříže v Římě vystavena větší část z kříže, hřeb, trn a zachovaná část tabulky s čitelným nápisem NAZARENUS. Přístupná je denně, naopak originál pohřebního rubáše se v Turíně vystavuje při zvláštních příležitostech jako je Milostivý rok apod. Obvyklé debaty o pravost relikvií jsou zavádějící, protože všechny relikvie nám skutečnost přibližují, nikoli dokazují; a tak může ateista tvrdit, že otisk Ježíšova těla na plátně prostě nevidí, když se s Kristem nechce setkat.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest