katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 31.10.2002
Otázka:
Halloween, který se slaví v USA 31.10., je prý satanskou oslavou černých sil. Přátelé z USA mi ale tvrdí, že jde jen o nadílku dětem, něco jako u nás pomlázka na velikonoční pondělí.
Ale co ty masky, vydlabané dýně, zaklínání atd.?
Myslíte, že tohle máme slavit také? Děti ve škole se už ve výtvarce připravují. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Slovo Halloween znamená předvečer svátku všech svatých. V podobě, v jaké je tento zvyk prezentován u nás, se jedná víceméně o karneval americké kultury.
Podle New Age křesťanství navazuje na prastarý keltský svátek Samain (to je název měsíce, který zhruba odpovídá listopadu), ale poprvé je zmiňován v irském textu "Šedá kráva" až roku 1100 po Kristu. Takže Všichni svatí jsou křesťanský svátek. Církevní Otcové stanovili vzpomínku na zesnulé na podzim, kdy na přírodu doléhá smrtelný spánek.
Křesťané přinesli změnu ve vztahu k zesnulým; nebáli se jich a nad jejich hroby budovali oltáře, kostely a vesnice. V noci Halloween si připomínali mučedníky při slavnosti, která předjímala 2.listopadovou vzpomínku na zesnulé z vlastní rodiny. Ve Spojených státech ji pak rozšířili Irové a Skotové. Dnes máme pěkný výsledek amerického protestantismu, který popírá úctu ke svatým; démonizaci mrtvých. Tak se vlastně z křesťanského svátku stal pohanský, když převládli čarodejnice a horory.
Jinak ještě vysvětlení: keltské děti oblékali masky jako symbol pokračování života a zosobňovali chudáky přízraky. Dýně pro množství semen znamená plodnost a světlo průvodce podsvětím.
Děti potřebují opravdu spíš položit kytičku babičce na hrob než se strašit kýčovou konzumní nekromancií. Ale dýně stejně dlabali dřív, jako i lampióny byli před VŘSR.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest