katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 21.10.2002
Otázka:
Pochvaleny bud Jezis Kristus!
Rad by som sa vas spytal,kde najdem presne urcene (cirk.dokumenty), co je maly a co velky exorcozmus a co je pre laikov dovolene a co zakazane.Pretoze u nas sa objavuju publikacie ako F.McNutt-Oslobodzovanie od zlych duchov, kde je navod pre laikov ako vyhanat zleho (V mene Jezisa Krista ty duch toho a toho prikazujem ti...)Podla mojho nazoru je toto exorcizmus a laici ho nesmu robit.
S pozdravom Lubo
Odpověď:
Škoda, že na internetu ještě není katechismus v češtině či slovenštině. Základním vyjádřením je článek 1673 KKC, který jasně říká, že velký či slavný exorcismus může vykonat pouze kněz z pověření biskupa. CIC podává v kánonu 1172 totéž v podobě zákona. Takže osvobodit posedlého z nadvády démonů zapřísaháním a formou rozkazu ve jménu Ježíše Krista smí pouze pověřený kněz. Běžnější je pronášení exorcismu při křtu, kdy je katechumen mazán olejem a odříká se satana. Samotný věřící křesťan může vůči ďáblu vyjádřit zřeknutí se jeho vlivu a prosit o Boží ochranu, např. modlitbou p. Lva XIII "Svatý Michaeli archanděli", nikdy však s démonem nekomunikuje. K vydáváním podobných knih by se mělo žádat církevní schválení, ale je možné, že ani nepochází z katolického prostředí.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest