katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 18.11.2002
Otázka:
Zajímal by mě význam slov "pociunkule" a "loreto (loreta)". Původně by mělo jít o nějaké stavby. Používají se tyto názvy i pro kopie těch původních staveb? Porcinkule je také název pouti, např. v Opočnu a jinde. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Říkal jsem si, že tuto otázku, nejlépe zodpoví nějaký duchovní syn bratra Františka z Assisi. Proto jsem se obrátil na Bonaventuru Štivara OFMCap. z olomouckého kláštera (stejně tak jsem se mohl obrátit na někoho z minoritů nebo františkánů, ale protože "Bony" je můj spolužák, poslal jsem otázku jemu). Odpověd:

Porciunkula (latinsky "Místečko) je název místa, na kterém stojí stará kaplička zasvěcená Panně Marii Andělské. Sv. František ji vlastníma rukama opravil a považoval ji za posvátné místo Řádu menších bratří. Proto také pro toto místo vyzískal od papeže odpustky. V přeneseném slova smyslu se tento název používá pro Svátek Panny Marie Andělské (lidove nazývaný Porciunkule), který se v rámci františkánské rodiny slaví 2. srpna.
Loreto je název městečka v Itálii, do něhož křižáci přenesli z Nazareta domeček, jenž byl domovem svaté rodiny. Podle tohoto místa se pak pojmenovávají i stavby, které tento originál kopírují - jako je např. pražská Loreta.

Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Nešpor
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest