katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 22.10.2002
Otázka:
Dobrý den, někde jsem slyšela, že v roce 1982 odvolal papež Jan Pavel II. bulu o exkomunikaci zednářů, zajímalo by mě, jak se ten dokument jmenuje a proč k tomu došlo, když mezi církví a zednáři do té doby bylo nepřátelství, co se tak najednou změnilo? A ještě, jestli je pravda, že v roce 1985 podepsal papež se zednáři společné prohlášení "propagující bratrství mezi lidmi"? Neodporuje si to, když za členství v zednářské lóži se na katolíky vztahovala exkomunikace?
Děkuji.
Odpověď:
Protože se nezměnilo zednářství, nemohl se ani změnit postoj Církve k němu. První vyjádření k této věci pochází od papeže Lva XIII z roku 1884. V encyklice "Lidský rod" prohlásil, že filosofické ideje a morální pojetí zednářstí jsou protichůdné ke katolickému učení a její aktivity směřují přímo proti Církvi.
V novém Kodexu kanonického práva sice již není exkomunikace zníměná, ale chybí v něm i zákaz pro kněze účastnit se honů. Neznamená to tedy, že kněží mohou po 25.1.1983 lovit zvířata, ale že to již není aktuální. Aby se nerozšiřovaly názory o ústupku vydala Kongregace pro nauku víry 23.2.1985 dokument "Neslučitelnost křesťanské víry se zednářstvím" a v něm zdůraznila, že se stanovisko Církve nezměnilo. Potvrzuje, že zápis do zednářských společenství zůstáva Církvi zakázán a věřící, kteří tak učinili jsou ve stavu těžkého hříchu a nemohou přistupovat k svatému přijímání.
Hlavně nelze souhlasit s relativismem a klimatem tajemství, které může činit z lidí nevědomé nástoje. Přestože by se mohlo zdát, že víra v Architekta vesmíru a morální principy, jsou vstřícné náboženství.
Pro katolického křesťana není možné žít svůj vztah k Bohu dvojím způsobem. Jedině Ježíš Kristus je učitel pravdy a jedině v něm mohou křesťané najít světlo a sílu žít podle Božího plánu v práci pro dobro své a svých bratří.

Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest