katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 14.11.2002
Otázka:
Ekumena
Mám dotaz ohledně současného ekumenického hnutí. Jsem evangelík a líbí se mi text Charty ekumeniky, kterou za ŘKC podepsal váš kardinál Vlk. Od katolíků ale občas slyším názory, že ekumenické hnutí je vlastně požadavek na nás protestanty, abychom se vrátili do ŘKC, protože jsme heretici. To je ale v rozporu s Chartou ekumenikou. Chtěl bych v tom jako protestant mít jasno. Jaký je tedy vlastně oficiální pohled ŘKC na současné (a snad i budoucí) ekumenické hnutí.
Díky za odpověď.
Odpověď:
Ekumenismus je snaha o sblížení katolické církve a protestantských církví v otázkách víry. Spojuje nás sice mnoho prvků, ale vnímáme je odlišně. Ekumenická charta je dokladem spolupráce; je to pozice, na které se shodneme. Ale nezastírá, spíš podtrhuje, že existují odlišně pojímané postoje.
Vyjadřujeme, že chceme žít v jednotě a chceme být blízko Kristu. Usilujeme o to modlitbou, postem, spoluprácí. Dialogem se snažíme dojít k poznání pravdy, nikoliv k ústupkům. Je pravdou, že katolická církev nikdy neopustí svátosti (může usilovat o vykořenění magického chápání), autoritu, tradici. Ale přijímá poučení i od nekatolických bratrů a sester, jak žít hlouběji víru a lásku, společenství, charismata, Písmo. Často se zapomíná, že liturgií jsme se odpoutali od všech východních obřadů, abychom se přiblížili současné civilizaci a reformovaným společenstvím.
Mluvit o návratu není dostačující (ačkoliv někteří chtěli udělat církev jinou a lepší), protože nikdo není dokonalý. Všichni hledáme Krista.
Zároveň vyznáváme, že se Kristovo království nejdokonaleji uskutečňuje v katolické církvi.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest