katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 11.11.2002
Otázka:
Dobrý den, zajímalo by mě, zda může laik ve výjimečných případech přijmout zpověď a udělit rozhřešení namísto zpovědníka. Mám na mysli situaci, kdy je člověk přítomen u nehody, při které někdo umírá a chce se vyzpovídat. Co všechno může laik v takovéto situaci pro umírajícího udělat (z duchovního hlediska)? Děkuji, Bohdan.
Odpověď:
Rozhřešení Kristovým jménem může udělit jedině posvěcený služebník církve. Tedy kněz a to pouze z pověření biskupa. V nebezpečí života může člověk požádat jakéhokoliv kněze i z jiné církve (pokud je platně vysvěcen jako např. pravoslavný).
Laik nemůže napodobovat zpověď, nemůže udělovat pomazání nemocných, může pouze vybídnout ke vzbuzení lítosti a doprovázet umírajícího modlitbou.
V případě smrti lze navíc získat opuštění hříchů dokonalou lítostí a také plnomocné odpustky, takže nedosažitelnost kněze věřícího neomezuje.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest