katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 18.4.2001
Otázka:
Co odpovědět na takovou poznámku: `nekde sem slysel, ze katolicka cirkev zavedla zmrtvychvstani krista zrovna na velikonoce, aby pohane nemohli slavit svuj svatek.` Jaký je vztah pohanského slavení jara a kř. velikonoc? Díky
Odpověď:
Názor, že křesťané zavedli slavení Zmrtvýchvstání Páně na Velikonoce, aby se nemohl slavit pohanský svátek jara, je holý nesmysl. Slavení Velikonoc pochází od Židů jako připomínka zázračného vyvedení z Egypta. Tuto slavnost slavili podle židovského kalendáře 21. nisanu. Protože Ježíš byl ukřižován právě v době židovských velikonoc a vstal z mrtvých `den po sobotním svátku` (naše neděle), slaví křesťané Velikonoce v neděli po prvním jarním úplňku. Se slavením jara může mít společnou maximálně symboliku nového života.
Jinak je to o Vánocích, kdy křesťané čtvrtého století použili římské slavnosti zimního slunovratu a na ten den (25. prosince) dali připomínku Ježíšova narození. Zde jde opravdu pouze o symbolické datum, protože přesný den Ježíšova narození neznáme.
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest