katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 21.11.2002
Otázka:
Mluvil jsem s jedním adventistou sedmého dne a ten mi tvrdil, že katolická církev údajně v nějakých svých oficielnějších stanoviskách tvrdí, že kniha Zjevení svatého Jana se už do určité kapitoly (teď přesně nevím do které) udála (prostě že se to už stalo) O tomhle jsem dosud nic neslyšel, je to pravda ? A jestli ano, na základě čeho to církev tvrdí ?
Odpověď:
Takové tvrzení je poněkud zavádějící. Kniha Zjevení se samozřejmě týká událostí, které již nastaly, a to už ve vztahu k autorovi. Jedná se třeba o popis příchodu Mesiáše ve 12. kapitole. Navíc Apokalypsa pravděpodobně odráží okamžiky krutého pronásledování Neronem. Toto je názor odborníků, kteří se věnují exegezi biblických textů, a zároveň je to zřejmé i pro věřícího čtenáře.

Já bych si dovolil poznamenat, že se vlastně celá kniha naplnila. Nikoliv v tom smyslu, že po dočtení máte začít odpočítávat: 59, 58, 57 ..., jak je tento spis zneužíván. Ale že všichni klečíme na kolenou s Písmem otevřeným na poslední stránce a voláme: "Přijď!"

Poselství nelze zaměnit s použitým jazykem. Tvrdit, že ještě přijde taková či onaká pohroma je zcestné. Samotným poselstvím spisu je, že Pán již zvítězil a ďáblu vyprchává vláda. Jásejte, nebesa a všichni, kdo v nich přebýváte! Běda však zemi i moři, neboť sestoupil k vám ďábel, plný zlosti, protože ví, jak málo času mu zbývá. (Zj 12;12)

Smyslem knihy není upozornit na stále se blížící konec světa. "Tisíciletá říše", "144.000 vyvolených" ..., ty pojmy nepatří do slovníku katolické církve. Janovo vidění nelze vykládat fanaticky doslova, ono hlavně relativizuje pronásledování a utrpení věřících. Šelma (snad Nero) má moc 1.260 dní = 42 měsíců = 3,5 roku, tedy polovinu ročního týdne. Její čas je vymezen. Má jméno 666, to je o jedno méně než plnost symbolizovaná 777 - označení Mesiáše je 888, to je vždy o jedno více, protože je superdokonalý.

Ani první ani poslední kniha Bible nejsou rozpisem průběhu věcí. Vždyť nedokážeme určit ani rok napsání, natož převést symbol na realitu.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest