katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 4.12.2002
Otázka:
Nikdy jsem moc neměl rád "křesťanské vtipy". Přesto se to jimi všude jen hemží. Nedávno jsem v kázání slyšel ke svéhu zhrození, že používat úryvky z Písma, jména či názvy Boha jako např.Hospodin, Bůh, Všemohoucí a samozřejmě svatá Jména či jména svatých k vtipům je nedovolené a zpravidla jde o těžký hřích. Mohl byste otče jáhne na to říci několik slov na Katolíkovi? Byl bych rád za diskusi na toto téma. Snad i anketu. Děkuji
Odpověď:
Humor a zapomětlivost patří mezi zvláštní dary pro ulehčení vědomí. Schopnost zasmát se uvolňuje a nezapamatování si všeho nás zase osvobozuje.

U náboženských vtipů je zarážející, že většina pochází z židovského prostředí. Právě židé jsou totiž známí velkou úctou k Božímu jménu. Jeho přímou podobu JHWH mohl vyslovit jen velekněz v chrámě jednou za rok. Proto nás ani nemusí překvapit, když vtip zazní přímo od ambonu. A také na našich pravověrných stránkách se jimi můžete pobavit.

Použít Boží jméno k vtipům znamená znevažovat ho. Použít jméno Bůh ve vtipu není automaticky hříchem. Samotné druhé přikázání zakazuje zneužít Boží jméno. Záleží tedy, zda je užití jmen svatých nevhodné či vtip mluví špatně o Bohu. Třeba známé: Když ve mě věříš, tak se pusť! - Je tam nahoře ještě někdo? úspěšně paroduje současnou nevěru.

Existují samozřejmě i špatné, rouhavé a sprosté vtipy, ve kterých figuruje náboženství, ale takové tady uvádět nebudeme. Každý sám, jako i u jiných hovorů, musí zvážit, je-li vtip přístupným podáním něčeho dobrého anebo zhoršuje vztah naslouchajících k Pravdě.

Upřímně pochybuji, že by kvůli vtipu Soudce nebe a země odepřel vstup na věčnost. Bude Mu vadit spoustu jiných věcí, takže na tohle nejspíš zapomene.
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest