katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Vychoval mě gangster

Autor knihy: René-Luc
Nakladatelství: Karmelitánské nakladatelství

P. René-Luc byl hostem letošní charismatické konference v Brně (2014) a jeho svědectví se dotklo srdcí mnoha lidí, kteří je mohli slyšet. Proto jsem jeho knihu Vychoval mě gangster otevírala s velkým očekáváním. A moje očekávání bylo bohatě odměněno.

S trochou zjednodušení se dá říct, že je to kniha o vztazích. Jednak a především o vztahu Boha ke každému z nás, a také o vztazích s nejbližšími, zvláště s maminkou. Znovu jsem si připomněla, že „Kdybych mluvil jazyky lidskými i andělskými, ale lásku bych neměl, kdybych rozdal všecko, co mám, ano, kdybych vydal sám sebe k upálení kdybych …, kdybych…, ale lásku bych neměl, nic nejsem.“

V rodině René –Luca bylo mnoho věcí v nepořádku, dokonce byly matce děti na krátký čas odebrány do dětského domova, když se sama o ně nezvládala postarat, ale rozhodně tam nechybělo vědomí, že maminka všechny svoje děti (René má dva bratry a dvě sestry) nesmírně miluje. Na tomto dobrém základu mohl později Bůh stavět.

Martial, jeden z partnerů maminky, který Reného nějakou dobu vychovával, byl ve skutečnosti členem podsvětí. René, který svého biologického otce neznal, s ním měl hezký vztah, a Martial jej zřejmě měl rád jako vlastního. Toto neveselé vyprávění mi znovu připomnělo, že svět není černobílý a že v každém z našich bližních můžeme najít i to dobré.

„Řekni, mami, stejně je to příšerný, všechno, co se nám stalo, nezdá se ti? To s mým otcem a všechno ostatní až po Martialovu sebevraždu včera večer…je toho hodně, ne?“ Matka znovu začne skládat prádlo, nic neříká. A pak se mi podívá zpříma do očí: „Myslíš, že je toho hodně? Pomysli na ty děti z války ve Vietnamu, kterým zahynula při bombardování celá rodina, které se ocitly úplně samy…Co jsi prožil ve srovnání s nimi?“ Její odpověď mne umlčí…Ano, nemám právo si stěžovat. Musím zatnout zuby, žít dál a převzít odpovědnost za svůj vlastní osud.

René vkročil do divoké puberty a jeho matka už jej nebyla schopna mít pod kontrolou. Jediný mužský vzor, který zatím René měl, byl Martial, zločinec a násilník. Řekla si, že setkání s člověkem, který býval jako Martial, by mu mohlo pomoci.

„René, musím s tebou mluvit.“

„Co zas?“

„Poslyš, jedna paní mi vyprávěla o konferenci, na které se bude podílet vůdce jednoho gangu z New Yorku. Bude vyprávět o svém životě. Zajímalo by tě to?“

„Newyorský gangster? Wow! No jasně, že mne to zajímá.“

Matka věděla jak na mne. Neřekla mi, že se ten muž stal pastorem a že bude mluvit o Bohu. Stejně nevím, jestli by mne to odradilo, protože jsem o náboženství nevěděl prakticky nic.René se účastnil setkání s Nicky Cruzem (jeho příběh je popsán v knize Dýka a kříž). Svědectví tohoto muže, jeho proměna života a příběh obrácení je pro Reného silným zážitkem.


„Řekl jsem Ježíši: „Miluji tě“ a moje duše byla proměněna. Ten stejný Ježíš, který proměnil Nickyho Cruze, dnes změní i váš život. Nabízím vám, abyste přišli sem dolů pod podium, a společně budeme prosit, abyste se s Ježíšem setkali ve svém srdci. Budeme Ježíše prosit, aby proměnil váš život.“


Rozhoduji se, jdu tam…Začínám se potichu modlit: „Ježíši, změnil jsi život Nicky Cruze. Chci tě poznat. Otvírám ti svoje srdce. Chci taky začít jiný život.“…oči se mi pomalu zaplavují slzami. … Právě nyní Pán moji zatvrzelost tříští na kousky… Vždy si budu pamatovat tento okamžik něžnosti, toto první citelné setkání s Duchem Svatým v mém životě.René se po svém obrácení zapojil nejprve do modlitební skupiny, později se stal členem evangelizačního týmu Jeunesse – Lumiere (mládí a světlo) a začal v sobě poznávat touhu po kněžství. Setkal se s Danielem Ange, který pomáhal jeho formaci a jezdil s ním svědčit o Ježíši, např. do válkou zkoušeného Libanonu. Také jeho setkání s dalšími velkými lidmi – papežem Janem Pavlem II., Matkou Terezou a Martou Robinovou patří k silným momentům v knize.


Každé povolání má svou vlastní cestu, ať jde o zasvěcený život, nebo o manželství.… Až příliš často očekáváme, že Bůh bude jako maják. Pevný světelný bod na obzoru, ke kterému budeme směřovat. A pokud jej nevidíme, máme strach se vydat na cestu. Bůh nám dává světlo, ale je to spíš světélko, jako na kole. Tak na 4-5 metrů, za předpokladu, že šlapu. Když přestanu šlapat, dynamo se zastaví a světlo je fuč!


René vypráví o svém setkání s biologickým otcem, kterého do té doby neznal, vypráví o křížové cestě ve vězení, o založení křesťanské rockové kapely. V závěru knihy - jako by se kruh uzavíral, se svěřuje s tím, jak je pro něj důležitá i jeho vlastní rodina – maminka, sourozenci, synovci a neteře.


Moji sourozenci všichni ušli nějaký kus cesty s Pánem, každý svým způsobem a jsou oporou v mém kněžském povolání. Mám štěstí, že je mám.
A co se týká mých četných synovců a neteří, ti jsou mým štěstím! I když je celibát upřímným rozhodnutím, které mi umožňuje plně prožívat mé kněžské povolání, pokaždé cítím bodnutí u srdce, když vidím malé dítě volat „Tati“. Naše kněžské povolání z nás dělá otce velikého zástupu dětí, a to je velmi uspokojující. Ale vlastní krev, to je přece něco výjimečného. Chovám tedy ke svým synovcům a neteřím zvláštní náklonnost, vždyť v jejich žilách proudí také trocha té krve, kterou jsem obětoval Kristu tím, že jsem mu zasvětil svůj život.


Zpět
  

  

   Teologie těla

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář