Každý je na něco chytrý
Autor knihy:
Thomas Armstrong Nakladatelství: Nakladatelství Portál Neznám jinou tak "nadupanou" odbornou knihu. Na začátku autor rozvíjí teorii rozmanitých inteligencí. Místo slova "inteligence" používá slovo "chytrost". Knížku bych doporučovala všem pedagogům, vychovatelům, ale i rodičům. Hlavně těm, kteří si myslí, že mají doma hloupé dítě. Každý jsme totiž na něco chytrý. A pokud nemáme třeba logickou chytrost, třeba se u nás projevuje chytrost na lidi nebo na sebe, jak autor srozumitelně vysvětluje.
V knize se dočteme o těchto chytrostech: chytrost na slova (jazyková inteligence), chytrost hudební, logická chytrost, obrazová chytrost, tělesná chytrost, chytrost na lidi (interpersonální inteligence), chytrost na sebe (intrapersonální inteligence) a přírodní chytrost.
U každého druhu chytrosti najdeme rychlý test, podle kterého poznáme, zda jsme touto chytrostí obdařeni. Dále máme podněty, jak danou chytrost rozvíjet a pak velmi cenné rady, jak postupovat, když máme jiné druhy chytrosti, ale tuto právě ne. Na závěr každé kapitolky je připojen odkaz na literaturu v češtině a angličtině.
Tato naučná kniha je zdrojem mnoha informací a zároveň dodá i těm, kteří si přijdou hloupí a ne tolik nadaní, sebevědomí. Kolikrát mě u některých mých učitelů napadlo: "Na co jim ta jejich inteligence je, když vědomosti neumějí předat? " Jak často lidem, kteří mají vysoké IQ chybí inteligence sociální?" Jazykem autora by se dalo říci, že ti, kteří mají třeba logickou chytrost, ale nemají chytrost na lidi, nemusejí být vždy úspěšní a spokojení.