katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Nakladatelství Portál

PORTÁL, s.r.o. je české nakladatelství. Sídlí v Praze-Kobylisích, vlastníkem je Salesiánská provincie Praha, kongregace Salesiáni Dona Bosca. Portál byl založen v roce 1990 s cílem pomáhat při výchově dětí a mládeže. Od začátku se proto zaměřil především na publikace z oborů pedagogika, psychologie a sociální práce, a to na odborné i populární úrovni.

Internetové stránky: http://www.portal.cz/


Máš nadání na hádání
Všechny děti mají rády hádanky. Zuzana Pospíšilová shromáždila ve své knize Máš nadání na hádání hned několik druhů hádanek.


Žena ať v církvi promluví
Vím, že ti, kdo nenávidí, mají pro to své opodstatněné důvody. Ale proč bychom museli stále volit tu nejsnadnější a nejlevnější cestu? Zažila jsem tam (ve Westerborku) velmi silně, že každý atom nenávisti přidaný k tomuto světu ho dělá ještě neobyvatelnějším, než už je.“


Exotova abeceda
Co je nejlepším lékem na bolest, ve které jsme sami? Již nějakou dobu žiji s heretickou myšlenkou, že nejlepším lékem na bolest je chválit Boha. Ne za to, co udělal, jak mi pomohl nebo čemu zabránil, ani za to, jaký je, ale prostě jej chválit jen tak. Jen tak, že je.


Táňa Fischerová: Nežít jen pro sebe
Život žitý jen sám pro sebe a pro vlastní štěstí je ztracený. Opravdu je třeba vnímat Masarykovo „žít také – sub specie aeternitatis – z hlediska věčnosti“. To je to nejdůležitější. Vnášet hodnoty věčnosti do přítomnosti. Tvořit s druhými a pro druhé. Nežít jen pro sebe.


Příběhy vánoční noci
„Je mu zima,“ prohlásila největší holčička. „Je mu zima a měli bychom ho zahřát.“ Josef s Marií nevěděli, jak to chtějí provést, ale děti udělaly to nejjednodušší na světě: položily na děťátko svoje teplé a lehké dlaně.


Pán se stará
"Co vlastně teď jako církev v České republice řešíte? Čím se zabýváte? Vždyť s historií, poklady a zkušenostmi, které nesete, byste mohli být lídři hledání nových cest křesťanství v Evropě. A zdá se mi, že Evropa vás teď hodně potřebuje. Je přece jasné, že je nutné hledat, jak dál žít křesťanství v postmoderní době. A protože si myslím, že jste vybaveni tolika věcmi, které by mohly pomoci celé Evropě, trochu se divím, jak to, že o vás není víc slyšet.“


Cesta hrdinky
„Zda žena najde úspěšně svou vlastní cestu vedoucí hustou spletí rozmanitých výzev, závisí na tom, jestli dokáže objevit cestu ke zdrojům své ženské síly.


Posedlost láskou a jiná znepokojivá odhalení
Láska je pro lidské štěstí nezbytná. Hranice mezi normální a nenormální láskou bývá neostrá. Pouhá jiskra sexuální přitažlivosti dokáže způsobit požár, který nás může zcela strávit.


Ptám se, tedy jsem
Co je důležité, jsou otázky. Klást správné otázky. Dodávám, že za každou otázkou by měla následovat výstižnější, přesnější, hlubší otázka, mířící více k jádru problému – jako svého druhu odpověď. Odpověď zase otázkou, lepší otázkou.


Ženy, které milují příliš
Většina žen, kterých se tento problém týká, si vyhledají partnery, které mohou opečovávat a zachraňovat. Nejsou schopné žít s rovnocenným partnerem a málokdy jsou schopné uvědomovat si své vlastní potřeby a lásku přijímat. Občas trvá i mnoho let než si taková žena uvědomí, že má vážný problém a začne ho řešit.


Když všechno, co jste kdy chtěli, pořád nestačí
„Abychom mohli být plně a autenticky lidští, musíme být připraveni shodit ze sebe zbroj, kterou obvykle nosíme, abychom zabránili tomu, že nás někdo zraní. Musíme být připraveni přijmout bolest, jinak se nikdy nenaučíme doufat a milovat.“


Když všechno, co jste kdy chtěli, pořád nestačí
Abychom mohli být plně a autenticky lidští, musíme být připraveni shodit ze sebe zbroj, kterou obvykle nosíme, abychom zabránili tomu, že nás někdo zraní. Musíme být připraveni přijmout bolest, jinak se nikdy nenaučíme doufat a milovat.


Autenticita
Proč je důležité být autentickými? Protože "dobrý život je, když máme volnost vzkvétat." A být sám sebou znamená vlastně totéž co rozmnožovat svoje hřivny.


Padá mi to z nebe
Člověk kolem něčeho chodí a nevidí to, ale najednou přeskočí jiskra. Když se člověk zamiluje, taky neřeší, co přijde. A já jsem v tom Božím pozvání uslyšela, že to, co by mi doplnil manžel, a co by mi jinak chybělo - protože není dobře člověku samotnému, jak se píše v Bibli – přijde ke mně jinudy a jinak, než skrze manželství. A opravdu tu moji touhu Pán Bůh použil jinde.


Padá mi to z nebe
Člověk kolem něčeho chodí a nevidí to, ale najednou přeskočí jiskra. Když se člověk zamiluje, taky neřeší, co přijde. A já jsem v tom Božím pozvání uslyšela, že to, co by mi doplnil manžel, a co by mi jinak chybělo - protože není dobře člověku samotnému, jak se píše v Bibli – přijde ke mně jinudy a jinak, než skrze manželství. A opravdu tu moji touhu Pán Bůh použil jinde.


Očekávání Vánoc
Když na jednu stranu lidé zbožně volají „přijď království tvé“, je třeba, aby také dodali „ať odejde království mé“.


Stopařem na této zemi
Dívám se dalajlámovi do očí. Jednou jsem se takhle zblízka díval do očí Janu Pavlu II., byly stejné, jako ty dalajlámovy, a stejné, jako oči mých starých spolubratří. Oči, ze kterých dávno zmizelo všechno zbytečné, a zůstal jen Bůh.


Přecitlivělost není slabost
Dánská terapeutka Ilse Sand píše o "velmi citlivých" lidech fundovaně, protože jednu z takových osob zná velmi důvěrně. Je jí ona sama.


Exotem na této zemi
Co se stalo s naším křesťanstvím? Ježíš se narodil na tuto zem jako malé chudé dítě, ale říkal věci, které před ním nikdo neřekl, konat činy, které nikdo nikdy nekonal, dal taková řešení, na která nikdy nikdo nepřišel. Jak to, že mnozí vidí křesťanství jako deku, která člověka dusí, a Ježíše jako toho, kdo jim něco bere?


Aby dobro neškodilo
Ráda čtu rozhovory se zajímavými lidmi, protože mi jsou inspirací. Šimon Pánek je výrazná osobnost veřejného života a ředitel humanitární organizace Člověk v tísni.


Tváří v tvář utrpení
„Do háje, Guy, jsi kněz, tak nám dej nějakou odpověď!“

„Žádnou nemám!“

Ale byl to tvůj Bůh, kdo stvořil utrpení a zlo, tak odpověz!“Král, Válečník, Kouzelník, Milovník
V dnešní krizi mužnosti nepotřebujeme méně mužské síly, jak tvrdí některé feministky. Potřebujeme jí víc. Potřebujeme však zralou mužnost. Potřebujeme se naučit milovat a být milováni při zralé mužnosti.


Každý je na něco chytrý
U každého druhu chytrosti najdeme rychlý test, podle kterého poznáme, zda jsme touto chytrostí obdařeni. Dále máme podněty, jak danou chytrost rozvíjet a pak velmi cenné rady, jak postupovat, když máme jiné druhy chytrosti, ale tuto právě ne.


Cesty z úzkosti a deprese
Hlubší smysl života spočívá v tom, aby sílila naše schopnost milovat. Jedině člověk, který umí milovat sám sebe, je schopen lásky.


Ať se ti život povede!
Bez Boha jste ztraceni. Bůh nad vámi bdí a nechal vám svobodu. A pokud už nezvládáte milovat, požádejte ho o nové srdce. On o tom něco ví, protože on je láska. Bůh je dech lásky, který ve vás zapálí plamen. Pomůže vám žít tak, aby si lidé už jen na základě vašeho života pomysleli, že není možné, aby Bůh neexistoval!


Dokonalá svoboda
Když vidím kolem sebe dobré a svaté lidi, cítím se trochu skryt, v bezpečí. Ale vždy jsem si vědom toho, že ani nejmilejší a nejlepší lidé nejsou spolehlivou oporou. Kdybych totiž stavěl jen na nich, žil bych v ustavičném strachu, že je ztratím.


Tradice, která je výzvou
Autoři hovoří s o. Dominikem Dukou o smyslu tradice, kořenech víry a věrnosti církvi, dějinách dominikánského řádu, probírají také jeho názory na minulost naší církve, českou společnost a stát, stav dialogu státu a církve apod. Široký záběr rozhovoru dává jedinečným způsobem nahlédnout do myšlenkového světa kardinála Duky.


Cesta z mlčení
Knížka stojí za přečtení, protože si uvědomíte, jakým darem je řeč, možnost vyjadřovat myšlenky či emoce, popisovat svůj vnitřní svět.


Čeho před smrtí nejvíce litujeme
Vážit si každého kroku, který na své cestě uděláte, je jedním z klíčů ke štěstí.


Srdce v ohni
V každém muži a ženě se nachází jakási osamělost, kterou nemůže naplnit žádný lidský vztah. Dokonce ani ta nejsilnější láska mezi dvěma bytostmi. Kdo si nepřipustí takový prostor osamocení, toho ovládne vzpoura proti lidem, proti Bohu, proti sobě samému.


Zamilovanost
Zamilovanost způsobí, že začneme toužit po rajských poměrech. To není jen iluze a bláznovství. Působením jiného člověka se v nás začne probouzet hluboko skrytá touha. Odhalíme způsob prožívání, který nám do té doby zůstal utajen. Kdybychom se nezamilovali, o něco důležitého bychom přišli.


Rodiče potřebují hranice
Výchova je zbytečná, děti stejně všechno opakují po dospělých.


Prázdné ruce
Prázdné ruce jako nezvyklá a přece úspěšná metoda vrcholového managementu zafungovala už před tisícem let na zpustlém hospodářství na ostrově v Bodamském jezeře. Musíme však dodat, že tajemstvím úspěchu byla především totální vydanost Bohu a jeho obdarování. Teprve když máme ruce (a srdce) prázdné, můžeme být obdarováni od Dárce a Tvůrce par excellece.


Život mezi Jungem a Freudem
Sabine Richebächer, klinická psycholožka a psychoterapeutka z Curychu netušila, že stojí na počátku šestiletého bádání po stopách pohnutého a neklidného života psychiatričky Sabiny Spielreinové - Scheftelové.


Láska a boj
Pokud si na začátku společného života představujete něco, jako „budeme milovat jeden druhého a budeme milovat Boha a bude to dobré“, jste teprve na povrchu.
Zpět
  

  

   Teologie těla

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář