katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Zamilovanost

Autor knihy: Wunibald Müller
Nakladatelství: Nakladatelství Portál

Knížky se vám můžou líbit, můžou vás povzbudit, oslovit, šokovat. Knížka Zamilovanost ale bez přehánění změnila můj život. Svůj výtisk mám celý podtrhaný tužkou a nikomu ho nepůjčím. Zamilovávám se často a někdy mě to velmi vyčerpávalo, ba ničilo.

Když je žena vdaná, což jsem už 15 let, není příliš žádoucí se zamilovat. Vždycky jsem z toho byla spíš nešťastná, bylo to ničící. Řešila jsem to ve svátosti smíření, brala jsem to pouze jako pokušení, které je třeba odhodit a prosit Boha, aby už nic takového nepřišlo. Navíc jsem měla dojem, že takový blázen, který se zamilovává, jsem pouze já. Ano, bylo mi řečeno, že za to možná může mé příliš široké srdce, ale ten zdvižený prst - bacha, chodíš po hraně!, ten tu byl pořád. A teď se mi dostala do rukou kniha, kde autor píše, že každá zamilovanost nás může proměnit a přinést do našeho života mnoho dobrého. Při čtení jsem vnímala, že ji autor psal pro mě, ačkoli se neznáme. Nechybělo mnoho, aby mi do knížky začaly kapat velké slzy vděčnosti.

Hned na začátku mě autor potěšil, když napsal, že má k zamilovanosti pozitivní vztah. A před četbou doporučuje, abychom naslouchali srdcem.

Zamilovanost způsobí, že začneme toužit po rajských poměrech. To není jen iluze a bláznovství. Působením jiného člověka se v nás začne probouzet hluboko skrytá touha. Odhalíme způsob prožívání, který nám do té doby zůstal utajen. Kdybychom se nezamilovali, o něco důležitého bychom přišli.

Autor upozorňuje na to, že i člověk žijící v celibátu, lidé ženatí a vdaní, by měli počítat s tím, že se zamilují a neměli by se toho bát.

Skutečnost, že žijete ve celibátu, nevylučuju, že se zamilujete nebo byste se mohli zamilovat. Rozhodně jsem se setkal s mnohými muži a ženami, kteří žijí v celibátu a chtějí tak žít i nadále a kteří se někdy v životě zamilovali. Koho láska zasáhne, toho zasáhne. Nikdo se neptá, jestli on či ona chtějí. Zamilovanost je cosi archaického, patří to tedy od základu k lidské výbavě.

Autor bere zamilovanost vážně a umí ji vidět pozitivně. Vnímá ji jako obrovskou sílu, která může proměnit náš život. Když se do někoho zamilujeme, neznamená to přece, že ho hned chceme uchvátit a chceme ho dostat do postele. Pokud zamilovanost necháme Bohem přetavit a proměnit, může se stát velkým zdrojem energie, může nás proměnit a naučit nás milovat.

Dokud se zamilováváte, nejste ještě "úplní". Zamilovanost se tak stane celoživotním procesem, při němž budete opakovaně prožívat okouzlení a vystřízlivění. Není to však bezúčelný proces, pouhé opakování, jako když se přehrává film. Při každém za-milování a od-milování se proměníte, probudí se ve vás nové stránky, vyprýští nový pramen, který, když jste otevřeni novým zkušenostem, bude přínosem pro váš život.

W. Müller neříká, když se zamilujete, spalte mosty a jděte za svým citem. Ale pomáhá, abychom se zbavili strachu ze zamilovanosti. Ať jsme jakéhokoliv věku či stavu, můžeme se na zamilovanost dívat pozitivně, dokonce za ni Boha chválit a děkovat, když se nám přihodí.

Na konci knihy je stěžejní poselství: Poddejte se zamilovanosti. Všem těm krásným podivuhodným zážitkům, které s ní přicházejí. Zároveň se však nedejte zaslepit plamenem vášně a dejte se na cestu, na jejímž konci stojí skutečný člověk - takový, jaký je. To se vám podaří, když to mimořádné, co vás na něm uchvacuje, najdete sami v sobě. Když zdoláním temné noci v sobě odhalíte Boží plamen, smíte zakusit duchovní sílu jako nejpodstatnější část, jako rozhodující díl vlastního života.
Zpět
  

  

   Teologie těla

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář