katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Autenticita

Autor knihy: Joseph Stephen
Nakladatelství: Nakladatelství Portál

Autor S. Josef je britský psycholog a psychoterapeut se specializací na zvládání traumatu. Je zástupcem tzv. pozitivní psychologie.

Kniha se skládá ze tří částí - 1. Jak být sám sebou, 2. Proč je autenticita důležitá a ve 3. části najdeme 30 praktických cvičení k autenticitě.

Slovo autenticita by se dalo do češtiny přeložit jako opravdovost. Autor knihy často odkazuje na velikána mezi psychology Carla Rogerse. Autenticita pro něj znamenala, že člověk sám je autorem vlastního života. "Pokud je člověk skutečně autentický, nemá potřebu si nasazovat masku." Právě autenticita se ukázala jako faktor, podle kterého lze nesnadněji odlišit lidi šťastné a nešťastné.

Můžeme si to ukázat na jednoduchém příkladu. Když je někdo muzikálně nadaný a budete ho nutit do vrcholového sportu, ke kterému nemá dispozice, šťastný nebude. Pokud nějaký "přírodní člověk" bude muset žít ve velkoměstě, možná se zblázní.

O co tedy v životě jde, aby byl člověk šťastný a autentický? "Moudře si vybrat, na čem nám záleží, je zásadní pro všechny aspekty našeho života, ať už jde o osobní pohodu, o úspěch vašich vztahů, jak se vyvíjí vaše kariéra a jak zpětně pohlížíte na svůj život. Požadavkem pro to, abyste si moudře vybrali, je, že se musíte znát, patřit sami sobě a být sebou samými okamžik za okamžikem. To je recept na autentický život."

Kniha obsahuje případové studie - příklady lidí z psychologovy praxe. Teorii tak snadněji pochopíme.

Proč je důležité být autentickými? Protože "dobrý život je, když máme volnost vzkvétat." A být sám sebou znamená vlastně totéž co rozmnožovat svoje hřivny. Můžeme si život užívat a hromadit hmotné statky, nebo se můžeme více vzdělávat se, sytit svou duši, dělat něco pro druhé. Výzkum zjistil, že autentičtí lidé jsou šťastnější, zdravější, ctnostnější, bývají to větší realisté, znají své silné stránky, lépe zvládají stres, jsou odhodlanější, žijí ve větší harmonii s ostatními a mají hlubší vztahy.

Díky cvičením, která jsou uvedena ve třetí části knihy, můžeme zjistit, jak na tom s autenticitou jsme my sami a co můžeme dělat pro to, abychom byli více sami sebou.

Knížku mám celou podtrhanou, u některých citací mám vykřičníky, některé moudré věty jsem si vypsala. A když jsem přemýšlela o tom, kdo v mém okolí je sám sebou, našla jsem opravdu ty, na kterých je to vidět a většinou jsou pro druhé lidi darem a povzbuzením.
Zpět
  

  

   Teologie těla

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář