katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Ženy, které milují příliš

Autor knihy: Robin Norwood
Nakladatelství: Nakladatelství Portál

V podtitulu knihy stojí "Těm, kteří věří a doufají, že se jejich partner změní."
Kniha je v první řadě určena psychologům a terapeutům, ale už podle názvu je jasné, kdo by ji měl číst především - ženy, které milují příliš.

Jak je vlastně možné milovat příliš? V první kapitole to autorka osvětluje a vyjmenovává znaky nezdravé lásky nebo spíš závislosti či připoutanosti. Nejčastěji se do nešťastných vztahů pouštějí ženy, které ve svém dětství zažily nějakou frustraci - byly týrané, musely předčasně dospět kvůli vážné nemoci jednoho z rodičů, jejich rodiče se stále hádali apod.

V první kapitole autorka vyjmenovává znaky dysfunkčního domova. Kniha je plná kazuistik a příkladů ze života a není to žádné veselé čtení. Většina žen, kterých se tento problém týká, si vyhledají partnery, které mohou opečovávat a zachraňovat. Nejsou schopné žít s rovnocenným partnerem a málokdy jsou schopné uvědomovat si své vlastní potřeby a lásku přijímat. Občas trvá i mnoho let než si taková žena uvědomí, že má vážný problém a začne ho řešit. Potřebuje pomoc terapeuta a nějaké podpůrné skupiny. Tyto ženy trpí a připadá jim to běžné a normální.

Autorka upozorňuje, že bohužel médii jsme krmeni představou lásky, která vlastně není zdravá - v písních, ve filmech vidíme něco, co v reálném životě neexistuje.

Píše: Už léta si pěstuji fantazii, že přepíšu jeden díl každého zamilovaného seriálu. V mých příbězích by postavy spolu komunikovaly upřímně, směle a starostlivě. Chyběly by lži, tajemství, manipulace, nikdo by se netoužil stát obětí někoho jiného a nikdo by nedělal z druhého oběť. Místo toho by diváci viděli lidské bytosti, které mezi sebou dokážou udržovat trvalé vztahy založené na slušné komunikaci. Měli bychom si být vědomi nebezpečného a zkratkovitého pohledu na lásku a odolat pokušení imitovat jej v osobních vztazích jako mělkou nezralost, předem určenou k nezdaru, kterou však společnost adoruje.

Stát se zralou bytostí, která miluje nejen svého partnera, který je často nějak nedospělý, psychicky nemocný, závislý na alkoholu, na své matce, neschopný pracovat a přijímat zodpovědnost za svůj život, je někdy velmi dlouhý a bolestný proces.

Ale na začátku musí stát schopnost podívat se pravdě do očí, uvědomit si, jestli vztahy, které žiju, jsou zdravé, jestli partnerský vztah prospívá mně a mým dětem. K tomu kniha čtenáře vede.

Jak autorka připomíná: Všichni reagujeme velmi emotivně na slova jako alkoholismus, incest, násilí, závislost a někdy nedokážeme nahlédnout svůj život realisticky, protože se tolik bojíme, že by se nás nebo někoho z blízkých ta nálepka mohla týkat. "

Zpět
  

  

   Teologie těla

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář