katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Cesta hrdinky

Autor knihy: Sabine Groth
Nakladatelství: Nakladatelství Portál

Kniha je rozdělena do tří hlavních částí – Cesta do podsvětí, Návrat k sobě a Vzhůru k novým břehům. Doporučila bych ji především psychoterapeutům, ale i každé ženě, která chce na sobě pracovat, více se poznat, pochopit svůj vnitřní svět a své jednání. Velmi se hodí jako podklad pro duchovní obnovu pro ženy.

Kniha obsahuje hutnou teorii a spoustu praktických cvičení.

„Zda žena najde úspěšně svou vlastní cestu vedoucí hustou spletí rozmanitých výzev, závisí na tom, jestli dokáže objevit cestu ke zdrojům své ženské síly. Ženy, které z nich pravidelně čerpají, jsou snadno k poznání, protože z nich vyzařuje zvláštní světlo. Rozvíjí svou jedinečnou vnitřní krásu, která z nich prýští tak, že ji všichni vidí, a když se usmějí, jako by vysvitlo sluníčko.“

V hlavní části kniha autorka rozebírá archetypy, které poprvé pojmenoval C. G. Jung. Tyto archetypy najdeme v legendách, mýtech či pohádkách. Každá žena nosí v sobě čarodějku, milenku, královnu a bojovnici.

První část mě velmi zaujala a myslím, že je k další cestě nezbytné ji podrobně pročíst a promyslet. Je o stínech, které jsou v každém z nás a které se bojíme často přiznat i samy před sebou. Jsme přece ty hodné, o dobro se snažící bytosti. Ale když půjdeme až na dno svého srdce, najdeme tam možná cosi, co nás vyleká – v některé z nás může být skrytý despota, v jiné hašteřivá žena, v další prostitutka. Něco, co jsme nevědomě vytěsnily, protože se toho obáváme. Kniha nám ukáže, jak se svými stíny pracovat.

Jednotlivé archetypy autorka podrobně rozebírá a vysvětluje. Naučíme se zde, jak pracovat s emocemi a adekvátně je projevovat, budeme se zabývat potřebami, které ženy mají. Často si je ani nemají v koloběhu všedních dní a starostí možnost uvědomit. A pokud to neudělají včas, hrozí jim i psychosomatické potíže.

V archetypu divošky se dozvíme, jak pracovat s ženskou intuicí. „Divoška nám říká, co je pro nás dobré, co potřebujeme, abychom rozkvetly do jedinečné krásy. Zná naše tajemství a stará se o to, aby naše duše i tělo zůstaly zdravé. Divoška je tím, co zůstane, když odložíme vše domestikované, dobře vychované a vyumělkované.“

Autorka připomíná, že poprvé v dějinách asi od 60. let 20. století může žena být sama sebou. Může rozvíjet své dary. Dříve byla podřadným stvořením a v mnoha společnostech tomu tam bohužel i nadále je. Vzpomeňme na Čínu a na interrupce, pokud se na ultrazvuku zjistilo, že pár čeká děvčátko.

Doporučuju knihu číst nejlépe ve společenství žen a dělat pospolu i navrhovaná cvičení. Mě velmi oslovila a mám ji celou podtrhanou. Určitě se k ní budu vracet.

Zpět
  

  

   Teologie těla

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář