katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Proč existuje svět?

Autor knihy: Jim Holt
Nakladatelství: Nakladatelství Prostor

Na jedné své letošní přednášce RNDr. Jiří Grygar zařadil tenhle titul do seznamu doporučené literatury. Proto jsem po ní sáhl a i když čtení čtyřsetstránkové knihy občas není úplně snadné, nelitoval jsem. Autor hledá odpověď na prostou a přesto nejsložitější otázku, navštíví několik velmi zajímavých lidí - pronikavých duchů, vede s nimi niterné rozhovory a naslouchá. Nebojí se pátrat „na území“ teologie, kosmologie, filosofie a dalších oborů, aby si pak tutéž otázku položil i u lůžka své umírající matky. Tuto událost prožívá a popisuje nesmírně lidsky silně a citlivě. Výsledkem čtení rozhodně není jednoznačná odpověď, spíš obraz toho, jak různě lze odpověď hledat a nalézat,
kudy se vydat i to, že ptát se, je naprosto legitimní a správné.

Tato kniha je nesmírně dobře napsaná. Snad každý, komu se podaří se do ní začíst, brzy pochopí, proč se stala bestsellerem. Autor nás provází mnoha krajinami myšlení, mnohými obory od astrofyziky, teoretické matematiky přes filozofii vědy po metafyziku, mystiku a teologii. Jim Holt se nezastavuje, jeho filozofická detektivka s otevřeným koncem zůstává výzvou pro čtenářovo další tázání.

z předmluvy Tomáše Halíka

Do hospicu jsem dorazil večer, a když jsem vešel k matce do pokoje, zastihl jsem tam kněze, mladého usměvavého Filipínce. Udělil matce poslední pomazání a poskytl jí odpuštění hříchů… Její oční víčka se zachvěla a usmála se. Následující den jsem proseděl u jejího lůžka, držel ji za ruku a neustále opakoval: „To jsem já, Jim. Jsem tu s tebou a mám tě rád.“ Proplývala mezi vědomím a nevědomím.
Zpět
  

  

   Teologie těla

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář