katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

TYRANIE – 20 lekcí z 20. století

Autor knihy: Timothy Snyder
Nakladatelství: Nakladatelství Paseka

Americký historik, autor bestselerů Krvavé země a Černá zem (vyšly i česky), se ve dvaceti krátkých kapitolách zamýšlí nad stavem dnešní demokracie. Každou kapitolku uvádí krátký sloupeček (některé uvádím), dále pak autor svoji myšlenku na 2 až 3 stranách vysvětluje a dokumentuje na nedávné historii.
Ve světle stavu demokracie a politiky u nás s přihlédnutím k tomu, co se teď děje v souvislosti s prezidentskou volbou, má čtenář dojem, že kniha byla napsána v ČR a ne v USA. A pro katolíka je výzvou a povzbuzením k naplňování slov papeže Františka: „Není povinností katolíka vstupovat do politiky. Měl by ji ale sledovat a k tomu, s čím nesouhlasí, se vyjadřovat“.


Nepodřizuj se předem.

Autoritářský režim si většinu své moci ani nemusí vynucovat, získá ji samovolně. Lidé uvažují, co po nich bude represivnější vláda chtít, a pak se podle toho dobrovolně chovají, aniž by jim to kdokoli přikazoval. Občan, který se tak přizpůsobí, dává stávající moci najevo, čeho může do budoucna dosáhnout.


Přijmi odpovědnost za podobu světa.

Symboly dneška napomáhají realitě zítřka. Nepřehlížej hákové kříže a další znamení nenávisti. Neodvracej oči a nezvykej si na ně. Odstraňuj je sám a buď v tom ostatním příkladem.


Pamatuj na profesní etiku.

Jestliže začnou političtí předáci dávat negativní příklad, je o to důležitější zachovávat profesní věrnost náležitým postupům. Právní stát se obvykle nedá rozvrátit bez právníků, monstrprocesy se nedají pořádat bez soudců. Autoritáři potřebují poslušné funkcionáře a velitelé koncentračních táborů hledají podnikatele se zájmem o levnou pracovní sílu.


Vykroč z řady.

Někdo se toho musí odvážit. Dělat to co ostatní je snadné. Chovat se nebo mluvit jinak než většina ti může připadat zvláštní. Ale bez tohoto nepohodlí není svobody. Jakmile dáš příklad, kletba jménem status quo se prolomí a ostatní tě budou následovat.


Věř v pravdu.

Kdo se vzdá faktů, vzdává se svobody. Jestliže už nic není pravda, nikdo nemůže kritizovat držitele moci, protože se přitom nemá o co opřít. Jestliže nic není pravda, pak je všechno spektákl. A ti s nejnaditější peněženkou si zaplatí nejvíc oslepujícího světla.


Zpět
  

  

   Teologie těla

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář