katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Úchvatná

Autor knihy: John a Stasi Eldredge
Nakladatelství: Nakladatelství Návrat domů

Ženy, které se vydávají za model ženství, jsou sladké, jsou ochotné pomoci, mají upravené vlasy, jsou zaměstnané a ukázněné. Ovládají se. A jsou unavené.
Naše cesta za tím, abychom byly lepší dcery, kamarádky, kolegyně, milenky, manželky, matky, … je lemována receptem na ten nejúžasnější koláč, novou značkou řasenky, návodem jak uklidit byt v pěti krocích za deset minut a zaručenými radami jak zhubnout. I kdybychom to dokázaly zvládnout všechno v pětihvězdičkové kvalitě, naše srdce se tím vším nebude cítit naplněno. Ženství totiž není záležitost návodu.

Tato Úchvatná knížka nám pomůže pochopit že každá žena je krásná, a že jako krásná byla Bohem zamýšlena a stvořena. Žena jako koruna stvoření je obrazem Boha. Její srdce je obrazem něžného a žárlivě milujícího Božího srdce. Žena je bytost vztahová a ukazuje nám, že i Bůh je vztahový – že mu nesmírně záleží na vztahu s námi. Celý příběh Bible vypráví o milostném vztahu Boha a jeho lidu. „A věčný život je v tom, když poznají Tebe, jediného a pravého Boha.“ (Jan 17,3)

Touhy, které jsou v hloubi srdce ženy, nám napovídají o Božím záměru se ženou. Každá žena má touhu, aby se o ni někdo ucházel (připomeňme si sny holčiček o princi na bílém koni). Dále žena touží hrát nezastupitelnou roli v nějakém velkém příběhu. A také žena touží přinést světu krásu. Tím vším ženy ožívají.

O tom, že krása je velikým tématem, nás stačí přesvědčit procházka jakýmkoliv nákupním centrem. Že je krása Božím záměrem, to můžeme zakoušet, když vnímáme krásu stvoření. Že krása není jen záležitost očí, ale má mnohem hlubší podstatu, nám vypovídá např. každé hudební dílo, které se dotkne našich srdcí.

Proč na kráse záleží?
Krása mluví.
Krása říká: všechno bude dobré.
Krása láká. Uchvátí vás, žádá si vaši pozornost, zve, nemůžete se dočkat, až se k ní zas vrátíte. To všechno jsou reakce, které od nás očekává Bůh!
Krása sytí. Je to druh potravy, po ní touží naše duše.
Krása je útěšná. Je v ní něco hluboce uzdravujícího. Uprostřed utrpení dokáže správně promluvit jen krása. Proto posíláme truchlícím květiny.
Krása inspiruje. „To je úžasné. Kdybych tušil, že jsou takovéhle věci, byl bych celý život lepším člověkem“, říká postava z Letopisů Narnie. (Jací bychom asi byli, kdybychom žili svůj život v blízkosti Matky Terezy?)
Krása je transcendentní. Nic nás nepřibližuje prožitku věčnosti tak, jako prožitek krásy. Jen si vzpomeňte, jaké je to hledět na západ slunce. Krása vypovídá o přicházejícím nebi, kde bude všechno krásné. Jaká štědrost nám dala toto vše, abychom se tím kochali? Krása nás přibližuje k Bohu.

A proto – mějme odvahu být krásné.

Neříkáme, že celý život je jedna velká romantická chvíle s Ježíšem. Každá z nás čelíme spoustě nároků a musíme se vyrovnávat i se zklamáním. Někdy máme pocit, že Ježíš je blízko, jindy přijde chvíle, kdy jej nemůžeme najít. Všechny vztahy mají svůj příliv a odliv. Odliv má v našich srdcích vyvolat větší touhu. Slzy necháme volně proudit. Bolest proměníme v modlitbu touhy po Bohu.
Zpět
  

  

   Teologie těla

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář