katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Prvorozený výhoda, či handicap?

Autor knihy: Kevin Leman
Nakladatelství: Nakladatelství Návrat domů

Jak nás ovlivňuje pořadí narození? Čím se liší prvorození od svých mladších sourozenců? Jaké jsou typické vlastnosti prvorozených? Jaká povolání si vybírají prvorození? Jak to, že se jako prvorozený chová někdo, kdo je ve skutečnosti pátý v pořadí?

Chcete lépe rozumět sami sobě nebo svému životnímu partnerovi? Svému nejstaršímu dítěti nebo šéfovi v práci? Co potřebujete, aby se vám lépe dařilo v podnikání? Máte problém s vlastním perfekcionismem? Nebo jej má vaše okolí?

Prvorozené dítě je tak trochu pokusný králíček. U druhého dítěte se rodiče už ledacos naučili, a také jsou již trochu unaveni. U posledního jsou rodiče, co se týče výchovy, profíci, případně zcela vyčerpaní a tak spoustu věcí nechávají plavat.

Od samého začátku se všechno točí kolem prvorozeného, rodiče mu věnují mnoho své pozornosti i svého času. Všem jeho úspěchům hlasitě tleskají. Prvorozený proto vyrůstá s poněkud nafouknutou představou o svém významu pro svět. Jeho životními vzory jsou dospělí. A na něj jsou také kladeny největší nároky. Ty jsi nejstarší, měl jsi na něj dávat pozor. Pomoz mi ty, on je ještě malý.

Prvorození jsou skvělí. Dokážou být neuvěřitelně výkonní. Jejich osobnost má rysy, které je předurčují k tomu, aby v životě vítězili. Jsou spolehliví a pečliví. Jsou to přirození vůdcové. Jsou nesmírně obdarovaní, ale má to i svoji odvrácenou stranu. Jejich vztahy s ostatními mohou být problematické, přestože, a možná protože se doma, ve škole i v práci projevují jako bystře myslící a perfekcionistický člověk.

Pokud jste přesvědčeni, že jedině vaše metoda je správná a jediná možná, vy sami rozhodujete a pracujete nejlépe, pokud k smrti nesnášíte chyby své i chyby ostatních, pokud vám více záleží na tom, aby se věci děly tím nejsprávnějším způsobem, než na vztazích, nebudete zrovna vyhledávaným kamarádem a partnerem.

Pokud se na vás v dětství zaměřilo kritické oko, možná jste si přestali věřit, že něco zvládnete na výbornou. Tady někde mohou být kořeny problému, proč chodíte všude pozdě a svoje úkoly odevzdáváte po termínu.

Můžete svých vlastností využít lépe, přestat se snažit o dokonalost a zaměřit se na znamenitost.

Učte se říkat ne. Smiřte se s tím, že něco nebude hotovo. Odmítněte účast v této hře. Vyčkejte 24 hodin, než se někde přihlásíte jako dobrovolník. Nedejte se. Naučte se přijímat normy druhých lidí. Udělejte si čas na odpočinek. Nenaložte si toho příliš. Učte se vyrovnávat se s nezdary. Přestaňte si myslet, že je možné jen všechno nebo nic. Opatrně s těmi dobrými radami, prosím. Vztahy jsou klíčové. Šetřete s kritikou.

Co můžete udělat pro svoje prvorozené dítě, jak ze svých vlastností a schopností prvorozeného učinit výhodu, a mnoho dalšího se dočtete v této napínavé knížce od Kevina Lemana.

Zpět
  

  

   Teologie těla

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář