katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Aforismy

Autor knihy: Pavel Kosorin
Nakladatelství: nakladatelství Cesta

Po Bibli jsou moudra brněnského autora Pavla Kosorina mojí největší vzpruhou. Protože je navýsost jasné, že "nejen chlebem živ je člověk". A to prosím ani pro nás, kterým chléb tak nesmírně chutná.

Pavel Kosorin (1964) pracuje jako ředitel Sociálního centra armády spásy v Brně, je tátou pěti dětí a velkým sportovcem. Bezpochyby dostal velký dar slova a humoru.

Aforismus je krátký literární útvar zpravidla umělého původu, který existuje na pomezí poezie, prózy a běžné slovesnosti. Obvykle se jedná o krátké rčení. Asi nejblíže mají k aforismu citát či bonmot.

Malé knížečky Pavla Kosorina vydává nakladatelství Cesta a na webu jich mají celkem deset druhů. Ty, které jsou k dostání a nejsou ještě vyprodané, lze také objednat přes internet. A dokonce jsem si některé půjčila u nás v knihovně. Pak aforismy zásobuji moje věrné naslouchající přátele v esemeskách. Autor nabízí, že zájemcům bude každý den na mail jeden aforismus posílat, poslední dobou jsou i s vydařenou fotkou.

Nejstarší knížkou je ta z roku 2000, která se jmenuje Aforismy a verše o lásce a přátelství a je doplněna něžnými ilustracemi Vlasty Švejdové. Tak např. "Láska je jako květina - když ji nezaléváme, uschne, a když ji přelijeme, uhnije."

Aforismy v modrém balení jsou psány velmi malým písmem, proto pro starší a pokročilé doporučuji lupu. Na kvalitě knížečky to ale nic nemění: ""Lidé si nerozumějí, protože nevědí, kdo ten druhý člověk skutečně je." "Poslední slovo budou mít vždycky ti, kteří nemají co říct?" (Nepřipomíná vám to něco?)

Mně nejvíce oslovil červený "kolibřík" Biblické aforismy s podtitulem Blázen v srdci říká: "Není Boha." Škoda jen, že má knížka tak špatnou vazbu. Rozpadá se mi pod rukama a listy vypadávají. Ale mám v ní vlepeno množství lístečku a u těch aforismů, které mě nejvíc oslovily, mám značky.

"Pomáhej druhým nést jejich břemena, ale nedotýkej se jejich křížů." To je velmi závažná věta k meditaci.

"Být svatý neznamená stavět hráz hříchu, ale nechat se unášet proudem Boží lásky."

"Duch svatý ukazuje cestu těm, kteří jdou. Nikoliv těm, kteří sedí."


A poslední knížku, kterou držím v ruce, ilustroval Daniel Ladman, jmenuje se Věřte nebo ne a je určena pro věřící i nevěřící. V doslovu píše Zdeněk Kašpar, že aforismy jsou ideálním čtením pro naši dobou plnou chvatu. Pavel Kosorin hledá a provokuje. A myšlenky v knížce poskládané ponoukají k přemýšlení.

Ne každý aforismus musí být právě pro vás, ale když najdete ten, který nějak rezonuje s vaším srdcem, je to takový duchovní vitamín. A taková malá "kosorinka" je i velmi hezkým dárkem."

Zpět
  

  

   Teologie těla

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář