katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Sex začíná v kuchyni … a mnohdy tam i končí

Autor knihy: Kevin Leman
Nakladatelství: Nakladatelství Návrat domů

Když jsme zamilovaní, zdá se nám, že společný život bude po všech stránkách krásný a jednoduchý a nesmírně příjemný. Prostě splynutí těl i duší v každém ohledu. On předpokládá, že ona bude potřebovat pěkný domov, peníze na jídlo a sem tam nějakou dovolenou. Ona předpokládá, že on stojí o dlouhé procházky, objímání a děti. O pár let později sedí vedle sebe v obýváku, on sleduje fotbalový zápas a ona by si ráda povídala o vztazích. Nakonec se zdá, že ani v ložnici to moc neklape. Kde je problém? Pokud chybí intimita duše, pocitů…nebude se dařit ani intimitě těla.

Kevin Leman, známý a oblíbený americký psycholog a spisovatel umí napsat knihu tak, abyste se nenudili od první do poslední strany a aby bylo na konci zcela zřejmé „kdo je vrah“.

Než začneme, chci vám říci dvě věci… o nichž jsem skálopevně přesvědčen: Sex patří do manželství. Sex patří POUZE do manželství. Nenechte se mýlit: Děti se o manželství učí od svých rodičů a jiných vzorů.

Leman ukazuje, proč se většina manželství dostává do potíží, co souvisí s vaším pořadí narození, proč je komunikace mezi muži a ženami tak nesnadná, jaké potřeby má obvykle muž a jaké má žena. Muži a ženy jsou si rovni. Ale nejsou stejní – liší se od sebe v mnoha ohledech. Je nutné pochopit a přijmout! tyto rozdíly.

Pokud máme zážitek skutečné komunikace, jdeme za tím jako za živou vodou. Vyhledáváme člověka, kterému otevřeme svoje nitro přirozeně a cítíme totéž od něj. Není snadné sdělit druhému svoje pocity, ale je potřeba vytvořit takovou úroveň otevřenosti a upřímnosti, že partneři budou moci otevřeně hovořit o svých pocitech a citech, aniž by se museli obávat soudu od druhého partnera. Vytvořit prostředí, v němž je otevřená komunikace podporována a vítána. Je potřeba naprostá emocionální a osobní pravdivost v komunikaci. Otevřenost neznamená všechno vybalit – Víš, rozhodl jsem se, že k tobě budu naprosto upřímný, a musím ti říct, že tak kardinální frňák, jako máš ty, jsem ještě neviděl…

S pomocí názorných příkladů ze života svého i svých klientů Leman zcela přesně ilustruje, kam až vede neporozumění mezi partnery.

Neustále slyším od žen stížnosti na to, že je jejich muž prostě neposlouchá. Kdysi jí visel na rtech a hltal každé její slovo, teď ji uzemní sotva otevře ústa. Možná je manžel zaníceným sportovním fanouškem. Kdysi se zdálo, že to i jeho dívku zajímá a snaží se pochopit detaily hry. Ale teď najednou nemá na žádný sport čas a připadá jí hloupé trávit tolik času sledováním bandy dospělých chlapů, kteří pobíhají po hřišti a vrážejí do sebe. … Možná by bylo dobré se čas od času zeptat sám sebe: Co by mého partnera opravdu potěšilo? Je pravděpodobné, že nebude potřeba čtyřkarátový diamant nebo cesta kolem světa. Druhému bude stačit jakýkoliv důkaz, že vám na něm záleží. Neříkejte si, pche, on se mnou taky nejedná tak, jako předtím. Manželství není hra na oplátku. Mluvíme o obnově manželství k požehnání pro oba.

I studovaný psycholog může někdy potřebovat výcvik.

Skutečně jsem si myslel, že mi Bůh seslal manželku jako zvláštní nadílku, která má uspokojit všechny moje potřeby. … Všechno běželo úžasně hladce. Vracel jsem se večer domů a shodil jsem šaty ze sebe tam, kde jsem stál. Moje prvorozená manželka Sande obešla pokoj a posbírala moje věci a já měl pocit, že máme úžasné manželství. Fungovalo to jako s mojí mámou. …Teprve když mne Sande slyšela mluvit na skupině pro rodiče o výcviku k zodpovědnosti, napadlo ji, že bych podobný trénink potřeboval já sám. Tehdy začal v našem bytě narůstat nepořádek. Nijak jsem si tím nelámal hlavu až do dne, kdy jsem pro haldy (mých) věcí na zemi nemohl otevřít vchodové dveře. Trvalo to sice dlouho, ale nakonec mi to došlo. Sande očekávala, že jí budu v manželství partnerem. Ani teď nejsem dokonalý, ale jsem důkazem, že i starého benjamínka je možné naučit novým kouskům. Z toho je zřejmé, že kvůli manželství je možné upravit své přirozené sklony.

Dobrá komunikace je v manželství velice důležitá.

Manželky potřebují pochopit, proč muži tak málo komunikují, ale nemusí se s tím smířit. Komunikace je životadárný prvek každého vztahu a muži se s touto výzvou potřebují vyrovnat. Manželky se však možná budou muset naučit chvíli počkat, než pocity jejich mužů dorazí do konverzační zóny. Její pocity se valí po osmiproudé dálnici, zatímco jeho se plouží prašnou polní cestou. Ale nakonec tam dorazí.

Kniha nám dodá odvahu naučit se cizí jazyky – tedy hlavně jazyk lásky, kterým hovoří můj manželský partner. Naučí nás porovnávat výpisy z bankovního konta vedené v různých měnách (každý partner oceňuje něco jiného). Vysvětlí nám, jak je nutné investovat čas i peníze do obnovy a údržby našeho vztahu, např. si spolu někam vyjet nebo vyjít. Leman neslibuje bezpracné zázraky. Otevřeně říká, že na změnách je potřeba pracovat a změnit máme nejprve sebe. Ukazuje však směr, který může vést k obnově manželství tak, aby se stalo naplněním a požehnáním pro oba partnery.

Zpět
  

  

   Teologie těla

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář