katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 11.5.2001
Otázka:
Proč chodit do kostela když Ježíš pravil: `Hledej Boha v sobě a kolem sebe a ne v budovách ze dřeva a kamene` P.S. Podle mne žádný Bůh neexistuje a pokud ano, kde se vzal a kde byl předtím než stvořil vesmír. Chození do kostela a povídání o něčem co ani není je naprostá zbytečnost. A pochybuju , že když nebudete mít třeba peníze tak vám je Bůh půjčí.
Odpověď:
Dovolil bych si k Vašemu `dotazu` něco poznamenat. V prvé řadě jsem v Bibli nenašel vámi uvedený verš, že by Ježíš pravil: `Hledej Boha v sobě a kolem sebe a ne v budovách ze dřeva a kamene`. Snad se mu blíží formulace ze Skutků apoštolů 7,48nn, kde se říká: `Avšak Nejvyšší nepřebývá v chrámech, vystavěných lidskýma rukama...` Je to klasická polemika ranného křesťanství s ortodoxním židovstvím, kdy podle židů byl výlučným sídlem Boha chrám v Jeruzalémě. Ostatně toto pojetí odmítá Ježíš při rozhovoru se samařskou ženou (Jan 4,21-23). V křesťanství není chrám (kostel) `sídlem Boha`, ale místem modlitby a setkání s ním ve svátostech. Ostatně proto je např. v latině a dalších jazycích stejné označení pro kostel a církev (ecclesia, Kirche, Church, Eglise, Chiesa...) Ježíš je tam, `kde jsou dva nebo tři sjednoceni v jeho jménu (Mt 18,20). Kromě toho je kostel místem Ježíšovy svátostné přítomnosti v eucharistii.
Co se týče Vašeho PS: nejsem zodpovědný za Vaše osobní rozhodnutí a přesvědčení a Váš názor nesdílím. Myslím, že uvažující člověk si bude otázku existence Boha klást a především se bude upřímě snažit na ni odpověď. To, že vesmír existuje, že existuji já a vše kolem mě, to přece není samozřejmost. Stejně dobře to vše mohlo nebýt. Pokud ovšem existuje něco, co nemá zdroj svého bytí přímo v sobě, pak musí existovat vnější příčina. Vesmír není nutné jsoucno, proto mimo něj musí existovat Něco? nebo Někdo?, kdo způsobil, že existuje. Vesmír chápeme z hlediska toho, že jsme jeho součástí, a tak vše určujeme na základní kategorie prostoru a času. Pokud se něco tomuto chápání vymyká a není součástí vesmíru, nejsme schopni to empiricky (fyzikálně apod.) postihnout. Bůh není součástí vesmíru, protože je jeho příčina. Z tohoto hlediska je nesmysl ptát se, kde Bůh byl nebo co dělal před tím, než stvořil vesmír. Prostě čas a prostor existují až s vesmírem, proto žádné `kde` nebo `kdy` nebylo. :-))
Někde jsem četl o jistém mudrci, kterému někdo položil otázku: Co Bůh dělal před tím, než stvořil vesmír? On se na něho podíval a odpověděl: Vytvářel peklo pro ty, kdo kladou takové otázky... :-))
Na poslední poznámku o půjčování peněz Vám můžu z vlastní zkušenosti říci pouze toto: nejenže půjčí, ale dokonce dá a nechce je zpět. Opravdu se člověk jen diví, jak to Bůh dokáže zařídit...
Na otázku odpověděl: P. Mgr. Petr Šikula
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest