katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 6.8.2004
Otázka:
Co znamenají písmena na medajlce se svatým Benediktem? Mohli byste mi to nějak vysvětlit? Díky.
Odpověď:
To, co nosíte je patrně tzv. vzor Montecassino 1880 - medaile svatého Benedikta. Na své lícní straně má jeho postavu s latinským nápisem Eius in obitu nostro praesentia muniamur tedy něco jako v českém verši: „při našem skonání, jeho přítomnost ať nás chrání“.

Na reversu je kříž ozdobený písmeny C S S M L (shora na svislém trámu) a N D /S/ M D (zleva doprava na vodorovném břevnu) jako zkratka Crux Sacra Sit Mihi Lux – Non Draco Sit Mihi Dux; „světlem buď mi svatý kříž – vůdcem drak mi nebudiž“.
Kolem kříže se nachází čtyři písmena C S P B Crux Sancti Patris Benedicti; „kříž svatého Otce Benedikta“. Okraj, po směru hodinových ručiček, vyplňují písmena V R S N S M V; S M Q L I V B (začínají na 12ti hodinách) Vade Retro, Satana, Numquam Suade Mihi Vana, Sunt Mala, Quae Libas, Ipse Venena Libas, což můžeme převeršovat do tvaru “jdi, satane, pryč, neraď mi faleš již; co nabízíš špatné je, pij sám otrávené“.

Spolu se svou mladší sestrou „zázračnou medailkou“ Kateřiny Labouré patří mezi nejrozšířenější devocionálie (počítají se na milióny kusů).
Na otázku odpověděl: Marek Slatinský
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest