katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 26.8.2004
Otázka:
Všimnul jsem si, že při mši sv. je nejednotnost v tom, kdy věřící poklekají, kdy se bijí v prsa a co při tom říkají. Jsou pro to jasná a veřejně dostupná pravidla? Nebo je to otázka místního zvyku či ustanovení v diecézích?
Odpověď:
Ta nejednotnost zde skutečně existuje. Obecné zásady lze najít ve Všeobecném úvodu do Římského misálu (součást misálu). U nás, pokud vím, vyšla v této oblasti instrukce ČBK o liturgických postojích: Smysl gest a postojů v liturgii církve, ČBK, 3. října 2000. Ani zde není vše "do puntíku" určeno. Myslím si, že dobrou zásadou je přizpůsobit se při návštěvě jiného kostela místním poměrům (problém ale je, pokud si sednete do první lavice :-)...). V té jednotě v liturgii je velká síla. Na druhou stranu to člověk nesmí brát zas nějak fundamentalisticky, jde o krásný řád liturgie, to musí ale být v nějaké přirozenosti a zdravé toleranci.
Na otázku odpověděl: Mgr. Petr Nešpor
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest