katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 13.1.2005
Otázka:
Již delší dobu mi vrtá hlavou tato věc: v naší farnosti se při každé mši ve všední den, tedy mimo neděle, čte žalm tím způsobem, že lektor přečte hlavní antifonu, lidé opakují, pak přečte celý žalm bez antifon a na závěr lidé zopakují antifonu. Vědomě se vynechává antifona po každém odstavci. (Je tedy pronesena pouze dvakrát – na začátku a na konci žalmu.) Je možné i takovéto čtení žalmu? Mně se zdá nevhodné, protože vynecháním antifony se text vzdaluje pojetí žalmu.
Odpověď:
Předně je třeba říci, že žalm je při liturgii především zpěvem, takže by měl být zpíván. Jestliže tomu tak není, měly by se hledat cesty, aby tomu tak bylo. Jestliže i přesto to v dané situaci není možné, pak může být žalm přečten. Jednou z možných variant je právě vámi uvedený případ antifonální struktury – tedy antifona, zopakovaná antifona, žalm a nakonec opět antifona (tato stavba se používá např. v breviáři). Druhou z možných variant je recitování se střídáním s antifonou po každé sloce (responsoriální struktura). Tato varianta lépe odpovídá žalmu při mši, kde se hovoří o tzv. responsoriálním žalmu.
Na otázku odpověděl: Mgr. Petr Nešpor
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest