katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Datum vložení: 3.4.2008
Otázka:
Rád bych věděl, jestli existuje nějaký „kanonizovaný“ český text modlitby Zdrávas, Maria. Jde mi hlavně o slova „…požehnaná ty/tys/jsi mezi ženami…“. Vzhledem k tomu, že modlitba růžence patří bezesporu k nejčastějším společným modlitbám, bylo by asi vhodné stávající nejednotnost nějak usměrnit.
Odpověď:
Spíše než o „kanonizovaném“ textu bych hovořil o nejrozšířenější variantě, která je nějakým způsobem fixována. Tou je pravděpodobně varianta z Kancionálu, kde najdeme znění „Požehnaná ty mezi ženami…“. Tuto variantu – právě s odvoláním na Kancionál – používá při společných modlitbách (Anděl Páně, růženec) např. Radio Proglas. Právě při veřejných, společných modlitbách je vhodné sjednotit se na jedné konkrétní variantě, přičemž právě Kancionál může být vodítkem.
Paradoxní ovšem je, že český liturgický překlad Písma svatého používá variantu „Požehnaná tys mezi ženami…“ (Lk 1,42).
Obecně vzato bych doporučil při osobní modlitbě modlit se tak, jak je mi to nejbližší, při společné modlitbě v určitém společenství tak, jak je v daném společenství zvykem, a při veřejné modlitbě přiklonit se k variantě z kancionálu. Nicméně držme se pravidla svatého Augustina: „V nezbytnostech jednota, v ostatních svoboda, nade všechno láska.“
Na otázku odpověděl: Zdeněk Drštka
Odeslat otázku e-mailemOdeslat otázku e-mailem Tisk otázkyTisk otázky Zasílání reakcí na e-mailZasílání reakcí na e-mail Filtr na reakceFiltr na reakce - NOVÉ

 TEAM Katolik.cz neodpovídá za názory uživatelů a vyhrazuje si právo smazat reakce, které v rozporu s "Etickým kodexem" nebo zjevně překračují meze slušnosti a vkusu.


www.fulloflife.cz
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest